Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe (endodoncja)

13 sierpnia 2019

Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

Nie trzeba być stomatologiem, aby wiedzieć, że silny i wręcz przenikliwy ból zęba to dość jasny sygnał, że nadszedł czas na to, aby udać się na wizytę do lekarza stomatologa. Jeżeli jednak doszło do zapalenia miazgi, to nie tylko ból będzie znacznie silniejszy, ale też konieczne może okazać się leczenie kanałowe zęba. Dziś jednak nie odpowiemy wam na pytania dotyczące samego wykonania zabiegu, a raczej skupimy się na innych ważnych, lecz kluczowych kwestiach. Czy leczenie kanałowe jest faktycznie tak bolesne? Co daje wykorzystanie mikroskopu w leczeniu kanałowym? Jakie efekty daje oferuje ono dla pacjentów? Czas na zastanowienie się na temat tego, czy faktycznie trzeba się go obawiać!

Czy zabieg boli?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czy leczenie kanałowe zęba jest faktycznie tak błędne, jak krążąca o nim opinia? Otóż w większości przypadków jest ono bezbolesne, gdyż leczenie kanałowe realizowane jest przy pomocy znieczulenia miejscowego. Jeżeli jednak chodzi o sam ból obecny przy zakażeniu — to tak naprawdę im szybciej podejmiecie decyzję o leczeniu, tym łatwiej i w większym komforcie przebiegać będzie leczenie. Stąd tez, jeżeli udacie się do wysokiej klasy endodonty, dla którego leczenie kanałowe jest codziennością — będziecie mogli być pewni, że przyniesie ono pożądane efekty!

Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Współczesne leczenie kanałowe nie przypomina ono tego realizowanego jeszcze niedawno. Dziś, aby leczenie kanałowe było skutecznie, stomatolodzy używają mikroskopu, który umożliwia dokładne zbadanie wielu problematycznych kwestii w zakresie endodoncji.  Mikroskop, w momencie, gdy wykonywane będzie leczenie kanałowe, pozwoli na dojrzenie niezauważonych wcześniej kanałów zębowych czy też po prostu na dokładne oczyszczenie kanałów zębowych.

Dzięki zabiegowi, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, możliwe jest także ocenienie, czy ząb jest możliwy do leczenia, czy też powinien być on usunięty chirurgicznie. Jeżeli więc lekarz nie dokona właściwej analizy, leczenie nie przyniesie pożądanych efektów. Sami widzicie, że mikroskop stał się wręcz obowiązkowym elementem leczenia?

Efekty po zabiegu

Efekty zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe są następujące – dzięki niemu unikamy konieczności wyrywania zęba. Pozostawiony w jamie ustnej ząb jest w pełni funkcjonalny i tak naprawdę nie wymaga żadnego dodatkowego traktowania. Nic więc dziwnego, że mimo swej złej sławy, leczenie kanałowe nadal jest tak popularne wśród stomatologów, jak i samych pacjentów! 

Powiązane posty
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?
Ile kosztuje leczenie kanałowe? Czyli porozmawiajmy o pieniądzach
Czy zabiegi endodontyczne są bolesne?