Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe (endodoncja)

27 maja 2019

Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe to zabieg, który budzi niezwykle duże kontrowersje. Spowodowane jest to głównie przez opinie pacjentów, mówiące o tym, że jest on niezwykle bolesny i co najmniej nieprzyjemny. Dziś pokażemy wam, że wcale nie musi tak być! Odpowiemy na niezwykle ważne i interesujące pacjentów pytania, takie jak to, czy leczenie kanałowe faktycznie jest bolesne, tak jak mówią wasi znajomi, lecz również pokażemy wam, że gdy wykorzystuje się możliwe najlepsze rozwiązanie (np. mikroskop), efekty mogą być iście piorunujące!

Czy zabieg boli?

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie, które męczy wielu z was — czy zabieg, jakim jest leczenie kanałowe, naprawdę jest tak bolesny? Otóż musicie nam zaufać — współcześni endodonci (specjaliści, dla których leczenie kanałowe to specjalność) dbają o to, aby cała procedura przebiegała w maksymalnie przyjemny sposób. Wszystko dzięki znieczuleniu miejscowemu, sprawiającego, że zakażona miazga znajdująca się wewnątrz kanałów zębowych nie przewodzi impulsów odpowiedzialnych za ból. Sami więc widzicie — leczenie kanałowe w dzisiejszych czasach nastawione jest na komfort i wygodę pacjenta. Co jednak sprawia, że leczenie kanałowe jest tak skuteczne? Sprawdźmy to!

Użycie mikroskopu w leczeniu kanałowym

Istotą zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, jest usuwanie miazgi z wnętrza zęba. Cały zabieg wymaga niezwykle wysokiej precyzji ze strony samego stomatologa, jednak istnieją obecne narzędzia sprawiają, że leczenie kanałowe zęba jest znacznie prostsze i wygodniejsze dla obu stron. O czym mówimy? Oczywiście o mikroskopie, który dziś jest powszechnie stosowanym sprzętem w operacjach endodontycznych. Jak pomaga on w zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe? Nietrudno się domyślić, że leczenie kanałowe wymaga dokładności, którą gwarantuje właśnie mikroskop! Pozwala on na zmniejszenie pola zabiegowego nawet do jednego milimetra kwadratowego. Dzięki temu endodonta może nie tylko oczyszczać kanały, lecz również zlokalizować pozornie niewidoczne struktury wewnątrz zęba, jak i uzyskać dostęp do ukruszonych narzędzi stomatologicznych, które mogły złamać się wewnątrz otwartej korony zęba. Zaufajcie nam — leczenie kanałowe i mikroskop to wręcz idealne rozwiązanie!

Efekty po zabiegu

Jakie więc efekty daje leczenie kanałowe zęba? Otóż przede wszystkim pozwala ono na zachowanie pozornie skazanego na ekstrakcję zęba. Co ważniejsze, ząb staje się całkowicie funkcjonalny, i jego działanie wcale nie jest „gorsze” niż w przypadku reszty uzębienia! Mimo tego, że ząb po zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, jest pozbawiony miazgi, czyli jest po prostu martwy, to może on służyć pacjentowi przez długie lata! Nie należy także zapominać o tym, jak ważna jest estetyka w przypadku uzębienia! Braki w łukach zębowych są nie tylko nieestetyczne, ale też istotnie wpływają na jakość zdrowia! Nie warto też czekać na to, aż bakterie obecne w zakażonym zębie zaatakuje inne tkanki jamy ustnej. Leczenie kanałowe jest nie tylko bezbolesne, ale tez i diabelnie skuteczne w przypadku zakażenia miazgi!

Powiązane posty
Czarny ząb po leczeniu kanałowym
Czy leczenie kanałowe boli?
Charakterystyka zabiegu endodontycznego