Czy zabiegi endodontyczne są bolesne?

Leczenie kanałowe (endodoncja)

2 sierpnia 2019

Czy zabiegi endodontyczne są bolesne?

Zabiegi z zakresu endodoncji takie jak leczenie kanałowe cieszą się sporą sławą, niestety tą negatywną. Na pewno nie raz słyszeliście o tym, że są one bolesne i że endodoncja to raczej tortura niżeli coś przyjemnego. Dziś jednak postaramy się wyjść naprzeciw tym mitom i skonfrontujemy je z prawdą! Czy leczenie kanałowe jest faktycznie tak bolesne? Czy jest ono źródłem tak dużego cierpienia? Czego możemy spodziewać się w momencie, gdy leczenie kanałowe zostanie zakończone? Sprawdźmy to!

Czy leczenie kanałowe boli?

Zastanówmy się więc, czy samo leczenie kanałowe (endodoncja) jest tak bolesne, jak mogłoby się wydawać. Jak się jednak okazuje, leczenie kanałowe nie jest bolesne, a wszystko dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. To właśnie ono sprawia, że leczenie kanałowe (endodoncja) jest stosunkowo bezbolesne. Jeżeli zostanie ono zastosowane, to wasz zostanie na swój sposób wyłączony. Dzięki temu miazga nie będzie przewodzić impulsów nerwowych, a my bezproblemowo przejdziemy przez ten zabieg. Po wyjęciu miazgi ząb nie będzie mógł już boleć!

Jeżeli chodzi o samo podawanie znieczulenia, to stomatolodzy stale niemalże stają na głowie, aby cały ten proces był maksymalnie przyjemny. Zapomnijcie o tym, że znieczulenie przyjmowane może być tylko przy pomocy strzykawek. Dziś znieczulenie miejscowe przy zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe może być aplikowane komputerowo, co nie tylko zwiększa jego skuteczność, ale i bezbolesność! Pragniemy więc powiedzieć to jasno i wyraźnie — leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne, jeżeli traficie do wykwalifikowanego stomatologa, dla którego ani endodoncja, ani znieczulenie miejscowe nie jest żadną tajemnicą.

Dolegliwości po zabiegu endodontycznym

Co jednak gdy leczenie kanałowe (endodoncja) zostało już zakończone, a zaczęliśmy odczuwać ból w obrębie zęba? Otóż najpierw warto zastanowić się nad jego źródłem. Tkanki, które zostały podrażnione, wraz ingerencja w strukturę  zęba mogą być powodem odczuwania dolegliwości bólowych. Inną konsekwencją zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe jest ból wynikający z ciśnienia, pod którym została wtłoczona płynna gutaperka. Ból ten utrzymuje się maksymalnie przez 2-3 tygodnie, jednak najczęściej jest tak, że dolegliwości po zabiegu, jakim jest endodoncja odpuszczają już po kilku dniach. Jeżeli jednak będą one dawać o sobie znać przez dłuższy czas, to powinniśmy skontaktować się ze stomatologiem. Jak więc sami widzicie — leczenie kanałowe nie jest wcale tak strasznym zabiegiem!

Powiązane posty
Ile kosztuje leczenie kanałowe? Czyli porozmawiajmy o pieniądzach
Na czym polega endodoncja mikroskopowa?
Czarny ząb po leczeniu kanałowym