Zapobieganie próchnicy zębów

Bez kategorii

14 sierpnia 2019

Próchnica zębów mogłaby być nazywana chorobą cywilizacyjną, gdyż każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu zmagał się z jej skutkami. Zmiany próchnicze, mniejsze lub większe mogą doprowadzić do niezwykle poważnych konsekwencji. Dziś więc, dla waszego dobra omówimy to, w jaki sposób możemy zapobiegać próchnicy zębów. Omówimy więc trzy najważniejsze strony profilaktyki próchnicy — co może uczynić dentysta, co może zrobić my sami poprzez higienę jamy ustnej oraz jak sprawić, że przez dietę znacząco zminimalizujemy ryzyko powstania próchnicy!

Profilaktyka próchnicy — wizyty u dentysty

Na samym początku zdecydowaliśmy się omówić to, co stanie się, gdy odwiedzicie gabinet stomatologiczny. Zapewne traficie już tak w momencie, gdy próchnica będzie wymagała leczenia. Leczenie próchnicy różni się od tego, w jakiej fazie tej choroby znajdujecie się w tym momencie. Jeżeli próchnica będzie w stadium początkowym (w tym momencie ma ona postać białych plamek na powierzchni szkliwa), to zaledwie wystarczy wykorzystać remineralizację. Natomiast, jeżeli zdarzy się tak, że próchnica rozwinie się do bardziej zaawansowanego stadium — konieczne będzie opracowanie ubytku specjalnym wiertłem.

Profilaktyka próchnicy — odpowiednia higiena jamy ustnej

Jak jednak zapobiec niepotrzebnym wizytom w gabinecie stomatologicznym? To dość proste — wystarczy dbać o higienę jamy ustnej. Należy jednak zaznaczyć, że samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, a konieczne jest zastosowanie innych zabiegów higienizacyjnych! Mowa tutaj o nitkowaniu, płukaniu jamy ustnej czy także używaniu irygatora! To przy pomocy tych zabiegów możliwe jest całkowite usunięcie nagromadzonej płytki nazębnej, nawet z najbardziej niedostępnych powierzchni międzyzębowych! Wystarczy tak mało, żeby cieszyć się pięknym i zdrowym uzębieniem!

Profilaktyka próchnicy zębów — odpowiednia dieta

Sporą rolę w efektywnym zapobieganiu próchnicy odgrywa także… dieta. Tak, to przez dietę możecie przyspieszyć lub też spowolnić proces tworzenia się ognisk próchnicy! Jeżeli więc spożywać pokarmy bogate w cukier, to dostarczacie wszystkim bakteriom obecnym na powierzchni szkliwa… pokarmu! Po tym, jak zostanie on rozłożony przez te drobnoustroje, powstaną kwasy, które stopniowo będą osłabiały szkliwo, aż w końcu – dojdzie do rozwoju próchnicy. Jeżeli więc nie chcecie dopuścić do tego wydarzenia, warto abyście zredukowali ilość spożywanych słodkich napojów czy batoników. To prawdziwe bomby cukru! Jak więc widzicie – dbanie o zęby wcale nie jest tak trudne!

Powiązane posty
Wypełnienia Inlay – co to?
Co na zapalenie jamy ustnej? Jak leczyć zapalenie jamy ustnej?
Afty – jak je leczyć?