Wskazania do tomografii komputerowej zębów

Tomografia komputerowa zębów

10 sierpnia 2019

Czy tego chcemy, czy nie — tomografia zębów to najbezpieczniejsza opcja diagnostyki stomatologicznej? Umożliwia ona niezwykle dokładną ocenę stanu uzębienia, obrazując badaną okolicę w sposób szczegółowy. Stomatologia korzysta z niej w wielu sytuacjach, między innymi, gdy potrzebne jest wykonanie leczenia implantologicznego. Czym więc jest tomografia komputerowa? Kiedy wskazane jest wykonanie badania, jakim jest tomografia z pomocą komputera? Sprawdźmy to!

Co to jest tomografia komputerowa zębów?

Tomografia komputerowa to jak już wspomnieliśmy, jedno z najpowszechniej stosowanych rozwiązań w zakresie diagnostyki radiologicznej, jak i dokładniej – stomatologicznej. Sama tomografia pozwala na uzyskanie niezwykle dokładnych obrazów przekroju obiektów poddawanych badaniu. Tomograf jest wręcz niezbędny przy planowaniu leczenia przy pomocy implantów stomatologicznych. To właśnie tomografia komputerowa pozwala na to, aby maksymalnie ułatwić stomatologii wielkość implantu, co znacząco skraca cały proces pod kątem chirurgicznym. Co więcej, znacząco zmniejsza ona ryzyko wystąpienia powikłań.

Wraz z wykorzystaniem tomografu, lekarz może również dostrzec:

  • zmiany na tle próchniczym
  • Obniżenie brzegu kostnego
  • Zmiany patologiczne w zakresie zatok szczękowej
  • Zmiany nowotworowe
  • Stany zapalne
  • Torbiele
  • Ubytki w strukturze kostnej
  • Zęby zatrzymane, jak i zawiązki zębów dodatkowych czy nadliczbowych

Tomografia, to jak widać niezwykle pomocne narzędzie w stomatologii. Nie ma w tym nic dziwnego… jednak kiedy wskazane jest wykonanie tomografu

Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej?

Wspomnieliśmy już, że tomografia przydaje się stomatologom przy leczeniu implantologicznym i pozwala na dokładne ocenienie warunków do implantu. Jak się jednak jeszcze okazuje, tomograf będzie również pomocny przy zabiegach chirurgicznych oraz przy… leczeniu kanałowym! Dzięki tomografów można w łatwy sposób zlokalizować problematycznie położonych kanałów zęba czy nawet elementów złamanych narzędzi wykorzystywanych przy tym zabiegu. To jednak nie wszystko! Jeżeli zmagacie się z jakimikolwiek dolegliwościami stawu skroniowo żuchwowego, to prawdopodobnie, celem zdiagnozowania tych patologii, stomatolog zaleci wykonanie zdjęcia w technologii, jaką jest tomografia komputerowa. Sami więc widzicie, że tomografia komputerowa daje znacznie więcej szans niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka! Jeżeli więc zauważycie u siebie potencjalne zmiany na tle wymienionych dziedzin stomatologii — czas na tomograf.

Powiązane posty
Kiedy wykonywana jest tomografia zębów?
Tomografia komputerowa zębów – na czym polega?
Pantomogram zębów – charakterystyka badania