Charakterystyka zabiegu endodontycznego

Leczenie kanałowe (endodoncja)

27 maja 2019

Charakterystyka zabiegu endodontycznego

Leczenie kanałowe to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów mających pozwolić na uniknięcie ekstrakcji (usunięcia). Zakażenie miazgi, które jest spowodowane przez nieleczone zmiany próchnicze, prowadzi do niezwykle nieprzyjemnego bólu. Właśnie dlatego, dziś nie tylko wytłumaczymy wam, czym jest leczenie kanałowe i jaki jest jego przebieg, lecz również uzyskacie informacje na temat tego, czy leczenie kanałowe boli oraz ile musimy zapłacić za leczenie kanałowe!

Leczenie kanałowe — wskazania

Wskazania do zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe to przede wszystkim poważne zmiany na tle próchniczym. Bakterie obecne w zakażonej tkance wywołują bardzo poważne zapalenie w obrębie zęba. Jeżeli pozostawimy je bez opieki, bóle będą bardzo silne i niestety — mogą utrzymywać się przez nawet kilka godzin. Zapalenie miazgi może przeistoczyć się w znacznie poważniejsze przypadki chorobowe jak dla przykładu zgorzel czy martwica zęba. Jeżeli więc zmagacie się z przewlekłym zapaleniem miazgi — leczenie kanałowe jest wręcz idealnym zabiegiem dla ciebie!

Leczenie kanałowe — przebieg

Warto też poznać to, jak wygląda samo leczenie kanałowe. Rozpoczyna się ono od prześwietlenia miejsca zabiegu (zakażonego zęba) przy pomocy promieniowania RTG. Jeżeli zostanie on pozytywnie zakwalifikowany do leczenia, endodonta otworzy koronę zęba, aby dostać się do miazgi. Leczenie kanałowe, zwłaszcza z wykonaniem mikroskopu sprawia, że endodonta ma znacznie prostsze zadanie w oczyszczaniu tkanki z wnętrza opracowywanego kanału. Wykonanie tej czynności jest niezwykle ważne, gdyż niepoprawne pozbycie się miazgi jest kluczowe dla uniknięcia potencjalnych infekcji. Po wykonaniu tej czynności należy też osuszyć i zdezynfekować zęba i w dalszej kolejności — wypełnić go płynną gutaperką. Dzięki temu ząb może być utrzymany w jamie ustnej na długie lata.

Czy leczenie kanałowe boli?

Każde leczenie kanałowe wykonywane jest pod wpływem znieczulenia miejscowego, które sprawia, że tak naprawdę nie poczujecie niczego, prócz dotyku narzędzi wykorzystywanych przy zabiegu. Jest ono odpowiednio silne, przez co możecie zapomnieć o jakichkolwiek dolegliwościach bólowych. Po wykonaniu usunięcia miazgi, będącej tkanką przewodzącą impulsy bólowe, nie poczujecie już niczego. Dlaczego? Sprawa jest prosta – ząb nie posiadający unerwienia nie sprawia już problemów!

Leczenie kanałowe — cena

Cena, jaką zapłacimy za leczenie kanałowe zęba, zależna jest od wielu czynników i niemożliwe jest określenie jej na jednym, konkretnym poziomie. Przede wszystkim, jego cena będzie rosła wraz z ilością korzeni, jakie będzie miał ząb. W związku z tym najtańsze okaże się leczenie kanałowe zęba jednokorzeniowego, takiego jak jedynki, dwójki, trójki (zarówno dolne jak i górne) jak dolne czwórki i piątki. Cena wzrośnie, gdy będziemy mieli do czynienia z dolnymi czwórkami i piątkami, które mają po dwa kanały oraz analogicznie, gdy lekarz zajmie się leczeniem zębów trzonowych, które mają trzy kanały, a w rzadkich przypadkach nawet cztery kanały! Cena leczenia będzie także zależna od tego, w jakim mieście poddamy się leczeniu.

Powiązane posty
Czarny ząb po leczeniu kanałowym
Na czym polega endodoncja mikroskopowa?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – na czym polega?