Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego

Periodontologia

24 maja 2019

Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego

Kiretaż otwarty zalicza się do zabiegów z zakresu periodontologii. Zabieg ten wykonuje się w ramach leczenia chorób przyzębia. Jego głównym zastosowaniem jest oczyszczenie kieszonek przyzębnych, w których znajduje się kamień nazębny. W zależności od tego, z kieszonkami o jakiej głębokości stomatolog ma do czynienia, należy wykonać kiretaż zamknięty lub otwarty.

W poniższym artykule skupimy się na zabiegu, który nazywa się kiretaż otwarty. Wykonuje się go w przypadku występowania głębokich kieszeni, w których zgromadziły się duże ilości kamienia nazębnego. Dowiedz się, na czym polega zabieg kiretażu otwartego i dlaczego jego wykonanie okazuje się być konieczne.

Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu

W porównaniu do kiretażu zamkniętego, kiretaż otwarty wymaga zdecydowanie większej ingerencji stomatologa. W trakcie kiretażu otwartego konieczne jest przecięcie dziąsła, jego odsunięcie, a dodatkowo – odsunięcie powierzchni korzenia. Tylko w ten sposób stomatolog jest w stanie dokładnie wyczyścić występujące kieszonki zębowe.

Kiretaż otwarty jest zakończony założeniem szwów, mających na celu przyspieszyć gojenie rany. Warto wiedzieć, że ten zabieg jest wykonywany z użyciem znieczulenia miejscowego – z tego powodu pacjent nie musi martwić się o potencjalnie odczuwany ból

Skutki uboczne

Kiretaż otwarty wymaga ingerencji w tkanki żywego organizmu, co niestety niesie za sobą pewne skutki uboczne. Przede wszystkim, kiretaż powoduje powstanie między innymi obrzęku – z racji tego, że kiretaż otwarty wymaga ingerencji chirurgicznej w dziąsło. Pacjent, który ma za sobą kiretaż otwarty, musi liczyć się także z możliwością tymczasowej utraty czucia, a także krwawienia w operowanym miejscu.

Dodatkowo, kiretaż otwarty może spowodować sinienie policzka lub wargi. Kiretaż może także spowodować ruchomość zębów. Wspomniane objawy są tymczasowe, odpowiedni proces gojenia po zabiegu, jakim jest kiretaż otwarty, zredukuje ich występowanie do zera.

Zalecenia do kiretażu otwartego

Istnieje kilka zaleceń co do tego, co należy robić po zabiegu, aby zabieg kiretażu przyniósł jak najlepszy efekt. Zabieg kiretażu otwartego może spowodować obrzęk, który można zniwelować poprzez zastosowanie zimnych okładów. Przez pierwsze kilka dni po zabiegu nie zaleca się spożywania alkoholu i palenia papierosów, które obniżają efektywność gojenia. Warto jest również unikać takich czynności jak pochylanie się – gwałtowne przekrwienie dziąseł może spowodować krwawienie.

Powiązane posty
Periodontologia – co to jest?
Biały nalot na języku jak go usunąć
Leczenie i profilaktyka paradontozy