Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe (endodoncja)

19 kwietnia 2019

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodontycznym, dla wielu pacjentów bywa jedyną drogą do uratowania naturalnego zęba. Pomyślne leczenie kanałowe pozwala uniknąć ekstrakcji zęba, który został spisany na straty. Leczenie kanałowe służy pacjentom w przypadku zapalenia miazgi zęba, które objawia się między innymi silnym bólem zęba. Zachowany ząb jest martwy, ale nadal może pełnić funkcję estetyczną.

Endodoncja składa się na grupę zabiegów, niekoniecznie lubianych przez pacjentów, ale z pewnością przynoszących niesamowite efekty. Endodoncja zajmuje się przede wszystkimi chorobami miazgi zęba. Część pacjentów rezygnuje z leczenia kanałowego – ze względu na strach przed bólem. Endodoncja to coś, czego mimo wszystko pacjenci nie powinni się bać. Dowiedz się, czy leczenie kanałowe boli i z jakimi dolegliwościami możesz zmagać się po zabiegu endodontycznym.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe sprawdza się przy zapaleniu miazgi zęba, a konkretnie – fazy nieodwracalnej. Jest to choroba, która stanowi pokłosie nieleczonej próchnicy – to jeden z powodów, dla których warto jest dbać o odpowiednią higienę i profilaktykę jamy ustnej. Leczenie kanałowe często stanowi wówczas ostatnią deskę ratunku.

Leczenie kanałowe nie musi boleć – pod warunkiem, że jest wykonywane pod znieczuleniem. Leczenie kanałowe samo w sobie jest bolesne, dlatego tylko znieczulenie jest w stanie zagwarantować komfort pacjentowi. W zależności od przypadku, stosuje się znieczulenie miejscowe lub pełną narkozę, dzięki której pacjent budzi się już po zabiegu. Endodoncja przewiduje użycie znieczulenia, gdyż leczenie kanałowe jest mało komfortowe.

Bardzo często okazuje się, że leczenie kanałowe zajmuje zaledwie jedną wizytę u stomatologa. Oznacza to, że ból, który mimo wszystko może wyniknąć, jest krótkotrwały. Endodoncja, mimo swojej specyfiki, jest na tyle rozwinięta, aby możliwie ograniczyć pacjentowi nieprzyjemne odczucia.

Dolegliwości po zabiegu endodontycznym

Użycie znieczulenia miejscowego przynosi pacjentom komfort. Endodoncja zawiera w sobie rozwiązania, które zmniejszają niemiłe odczucia. Niestety, po zabiegu znieczulenie traci swoją moc, co może zapewnić pacjentom nieprzyjemne odczucia.

Pacjenci, którzy decydują się na leczenie kanałowe, mogą po nim odczuwać ból, nadwrażliwość, podrażnienie. Ten stan może utrzymywać się nawet przez kilka dni po zabiegu. Aby zredukować ból, można stosować leki przeciwbólowe. Jeśli ból utrzymuje się przez długi czas, koniecznie należy skontaktować się ze stomatologiem, który przeprowadzał leczenie kanałowe.

Powiązane posty
Czarny ząb po leczeniu kanałowym
Charakterystyka zabiegu endodontycznego
Czy trzeba się obawiać leczenia kanałowego?