Co ile trzeba chodzić do dentysty?

Profilaktyka stomatologiczna

29 maja 2023

Co ile trzeba chodzić do dentysty?

Nie ulega wątpliwości, że chodzenie do dentysty to coś, co wzbudza skrajne emocje. Z jednej strony dentyści są od tego, żeby nam pomóc, natomiast z drugiej gabinety dentystyczne kojarzą się z nieprzyjemnościami. Choć też trzeba przyznać, że te nieprzyjemności nie są tak duże, jak niektórym może się wydawać.

Dlaczego należy regularnie kontrolować stan uzębienia?

Przede wszystkim należy podkreślić, że zdrowie mamy tylko jedno i tym samym trzeba o nie dbać. To nie jest coś, co można zostawić na później.

Wydaje się również, że spory kłopot stanowi wiedza. Można odnieść wrażenie, że wielu ludzi nie jest świadomych tego, co ile trzeba chodzić do dentysty. Do tego dobrze byłoby też wiedzieć nieco na temat potencjalnych problemów. Istotne jest również to, że w leczeniu zawsze znaczenie ma czas. Im szybsza reakcja, tym większa szansa, że problem nie jest poważny.

Co ile należy umawiać się na wizytę do dentysty?

Wydaje się też, że często niepotrzebnie koncentrujemy się na konkretnych datach. Czy nie jest przypadkiem tak, że spora część z nas zastanawia się nad tym, co ile trzeba chodzić do dentysty?

Oczywiście można mówić o tym, że osoby dorosłe powinny pojawiać się w gabinecie minimum raz na pół roku. Istotne jest też to, że kontrola w przypadku dzieci powinna mieć miejsce częściej. Powiedzmy, że raz na cztery miesiące. Z drugiej strony warto zastanowić się nad tym, czy to wszystko ma znaczenie. Jeżeli dzieje się coś złego, nie ma na co czekać.

Warto też wiedzieć, że po zakończeniu wizyty u dentysty dobrze zapytać o kolejne spotkanie. Na pewno usłyszymy, kiedy znów należy się pojawić. Pół roku w przypadku dorosłych i cztery miesiące przy dzieciach to absolutne minimum – jeżeli wszystko wygląda dobrze. W każdym innym przypadku trzeba po prostu umówić się na wizytę.

Na czym polega przegląd stomatologiczny u dentysty?

O dentystach mówi się wiele, ale wydaje się, że ich praca wciąż nie jest do końca znana. Weźmy sobie pod uwagę choćby przegląd stomatologiczny – co należy przez to rozumieć?

Przegląd stomatologiczny to nic innego jak po prostu ocena sytuacji. Często koncentrujemy się na tym, iż dentyści usuwają kamień nazębny czy wykonują inne strasznie brzmiące usługi. To zrozumiałe, ale nie możemy zapomnieć o tym, że działanie musi zostać dopasowane do okoliczności. Ważne jest też to, że pacjenci powinni liczyć się, z tym że przyjdzie im odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących zdrowia (stomatolog zobowiązany jest do przeprowadzenia wywiadu). Nie trzeba chyba dodawać, że należy odpowiadać jak najbardziej szczegółowo. Wprowadzenie dentysty w błąd to nigdy nie jest nic dobrego.

Możemy rozmawiać o tym, co ile trzeba chodzić do dentysty, ale tak naprawdę lepiej skoncentrować się na czymś zupełnie innym. Przede wszystkim trzeba skupić się na swoim uzębieniu. Troska o zęby jest szalenie istotna. Niezwykle ważne jest też to, żeby nie lekceważyć ewentualnych kłopotów. Ponadto wydaje się, że wielu z nas ma tendencję do niepotrzebnego oczekiwania (tyczy się to nie tylko bólu zębów).

Powiązane posty
Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Jak działa fluor na zęby?
Ile razy dziennie myć zęby?