Jak działa fluor na zęby?

Profilaktyka stomatologiczna

30 listopada 2022

Jak działa fluor na zęby?

Dbanie o zęby to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Od lat wybieramy pasty z fluorem. Coraz częściej pojawiają się jednak komunikaty, że działanie fluoru na zęby może być również szkodliwe. Jak działa fluor na zęby i co warto wiedzieć o pastach z fluorem?

Czy fluor niszczy szkliwo?

Fluor to pierwiastek, który znajduje się w większości past do zębów. Warto również pamiętać, że już w szkole dzieci przechodziły obowiązkową fluoryzację zębów. Coraz częściej pojawia się jednak pytanie, jak działa fluor na zęby i czy jest szkodliwy w nadmiarze.

Fluor, który jest przyjmowany w odpowiednich dawkach nie jest szkodliwy dla szkliwa naszych zębów. Warto pamiętać, że jedną z jego zalet jest tworzenie nowej tkanki kostnej. Kolejną zaletą fluoru jest zapobieganie próchnicy, która jest jednym z poważniejszych problemów stomatologicznych. Fluor zwiększa odporność zębów na działanie kwaśnego środowiska, które mamy w jamie ustnej.

Zastanawiając się jak działa fluor na zęby trzeba pamiętać, że nie tylko nie jest on szkodliwy dla szkliwa zębów, ale pomaga utrzymać je w dobrej kondycji. W sytuacji, gdy związków fluoru w jamie ustnej jest zbyt mało szkliwo staje się cieńsze. Może to doprowadzić do jego pękania. W ten sposób zęby stają się mniej odporne na kwaśne środowisko występujące w jamie ustnej.

Nie można również zapomnieć, że fluor pomaga w walce z próchnicą. Nasila mineralizację zębów i wzmacnia szkliwo. Dzięki takiemu działaniu mikroubytki, których nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem, są uzupełniane. Szkliwo staje się mocniejsze.

Czy fluoryzacja wybiela zęby?

Fluor w naturalny sposób występuje w wodzie, rybach, orzechach, zbożach oraz herbacie. Od pewnego czasu pojawiło się jednak wiele opinii, że nie jest on tak korzystny dla naszych zębów, jak do tej pory uważaliśmy. Nie jest to prawdą! Nie ma badań, które jasno by dowodziły, że fluor niszczy zęby, a jego przedawkowanie może być szkodliwe.

Zastanawiając się jak działa fluor na zęby trzeba pamiętać, że fluoryzacja jest zabiegiem, który dosyć często jest wykonywany w gabinetach dentystycznych. Dlaczego?

Fluoryzacja ma korzystny wpływ na stan uzębienia. Działa na szkliwo, hamuje rozwój bakterii oraz utrudnia przywieranie kamienia nazębnego. Często jest również wykorzystywany do zabiegu fluoryzacji, który jest stosowany po skallingu oraz piaskowaniu zębów.

Fluoryzacja polega na naniesieniu na oczyszczone zęby pianki, żelu lub lakieru ze skondensowanym fluorem. Utrzymuje się on na zębach przez kilka godzin i stopniowo uwalnia związki fluoru, które zabezpieczają zęby i wzmacniają je. Po pewnym czasie resztki fluoru należy usunąć. Warto wiedzieć, że należy to zrobić przy pomocy szczoteczki do zębów. W tym przypadku trzeba pamiętać, że jamy ustnej nie należy płukać.

Zęby po fluoryzacji są zabezpieczone. Jednocześnie nie przylega do nich tak łatwo kamień nazębny. Dzięki temu można mieć wrażenia, że zęby są bielsze i wyglądają bardziej estetycznie.

Zastanawiając się jak działa fluor na nasze zęby nie można zapomnieć, że jest on dla pacjenta bezpieczny. Ważne jest, by zachować umiar w stosowaniu fluoryzacji.

Fluor a nasze zęby

Zastanawiając się jak działa fluor na zęby nie można zapomnieć, że jest on niezbędny w pierwszej fazie pojawiania się próchnicy na zębach.

Próchnica na zębach dzieci ujawnia się w postaci białych plamek. Jest to ostatni moment, w którym można zadziałać i uchronić zęby przed poważnymi zmianami jakie powoduje choroba.

Fluor jest potrzebny w higienie jamy ustnej, co nie znaczy, że nie można go przedawkować. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to takie proste.

Przedawkowanie fluoru może objawiać się wystąpieniem biegunki, ślinotokiem, łzawieniem, wymiotami, czy zaburzeniami czynności układu krążenia i oddechowego.

Fluoroza to schorzenie, które objawia się białymi lub brunatnymi plamami. W miejscach przebarwień pojawiają się ubytki na szkliwie. To te miejsca są najsłabsze i atakowane przez bakterie, które występują w jamie ustnej.

Chcąc nie dopuścić do powstania fluorozy warto zadbać, by nie przedawkować fluoru. Warto wiedzieć, że jest to schorzenie, które jest bardzo rzadkie. Może pojawić się u dzieci lub osób starszych. Chcąc uniknąć tego problemu u dzieci warto do 6 roku życia myć im ząbki pastami, które nie zawierają fluoru. Ważne jest również pilnowanie, by maluch wypluwał pastę.

Fluor, jak każdy inny składnik, który w nadmiarze występuje w naszym organizmie może okazać się szkodliwy. Trzeba jednak pamiętać, że przedawkowanie fluoru nie jest wcale takie łatwe i nie dochodzi do niego często.

Ostatnie lata wprowadziły modę na pasty do zębów bez fluoru. Zastępują go mieszanki ziołowe oraz ksylitol, który zabija bakterie równie skutecznie jak fluor.

Warto jednak pamiętać, że korzyści ze stosowania fluoru są znacznie większe niż niebezpieczeństwa, które mogą nam zagrozić. Warto więc z dużym rozsądkiem podchodzić do wszystkich informacji, które czytamy. Ważne jest, by opierać się na badaniach naukowców, a nie reklamach kolejnych, nowych produktów.

Powiązane posty
Ile kosztuje zdjecie kamienia?
Co ile trzeba chodzić do dentysty?
Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?