Kruszenie zębów przy dziąsłach
Problemy z zębami ma coraz więcej Polaków. Próchnica, słabe szkliwo, paradontoza i nadwrażliwość zębów to jedne z najczęstszych dolegliwości. Wiele osób boryka się z kruszeniem zębów. Kruszenie zębów przy dziąsłach jest dużym problemem, dlatego należy odpowiednio dbać o jamę ustną, a w razie konieczności wdrożyć skuteczne leczenie.
Problemy z kruszącymi się zębami
Kruszenie zębów przy dziąsłach jest dolegliwością, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Osłabiony ząb jest bardziej podatny na bakterie, a te z kolei atakują szkliwo i miazgę zęba. Ubytki w zębach sprawiają, że tkanki twarde stają się znacznie słabsze. Dodatkowo przyczyną kruszenia zębów są również różnego rodzaju urazy mechaniczne czy martwica zęba. Czasami dochodzi nawet do odpadnięcia całego kawałka zęba, co natychmiast powinno zostać skonsultowane z lekarzem stomatologiem. Martwica zęba bardzo często przyczynia się do tej dolegliwości. Ząb po leczeniu kanałowym osłabia się i traci swoją naturalną elastyczność.
Jakie jeszcze przyczyny mogą powodować osłabienie szkliwa? Wybielanie zębów w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością. Jednak nie każdy wybiera profesjonalny gabinet dentystyczny, aby wykonać ten zabieg. Domowe sposoby lub środki do wybielania zakupione z niesprawdzonych źródeł mogą w bardzo dużym stopniu uszkodzić szkliwo, a to w konsekwencji prowadzi do odwapnienia twardych tkanek zęba. Także zgrzytanie zębami znacząco przyczynia się do kruszenia zębów. Taka przypadłość w terminologii stomatologicznej nazywana jest bruksizmem. Najczęściej zgrzyta się zębami podczas snu i człowiek nie ma wpływu na tę czynność. Powodem tego stanu rzeczy może być stres lub wady zgryzu, dlatego nie można bagatelizować tego problemu, który może przynieść poważne skutki zdrowotne. Kruszenie zębów przy dziąsłach zdarza się także u osób, które źle się odżywiają.
Spożywanie pokarmów zawierających kwasy osłabia szkliwo. Efekty niekiedy są widoczne gołym okiem. Dolna krawędź zęba staje się pofalowana i zaczyna stawać się przeźroczysta. Niedostarczanie odpowiednich witamin i mikroelementów do organizmu osłabia nie tylko zęby, ale także cały organizm. W szczególności należy zwrócić uwagę na niedobory witaminy D, która ma największy wpływ na szkliwo. Oprócz witaminy D ważny jest również wapń, którego przyswajalność regulowana jest właśnie przez witaminę D. Osoby po radioterapii bardzo często borykają się z problemem słabych zębów.
Promieniowanie zmniejsza wydzielanie śliny, a ta odpowiedzialna jest za prawidłowy odczyn pH w ustach. W takich warunkach kwaśny odczyn znacząco pogarsza stan szkliwa, a także zębinę. Wiele osób ma kolczyka w języku lub w wardze. Metalowa biżuteria jest twarda i podczas jedzenia za każdym razem obija się o przednie zęby. To w konsekwencji w niedługim okresie uszkadza i ściera szkliwo.
Leczenie ukruszonego zęba
Kruszenie zębów przy dziąsłach jest dolegliwością, którą należy bezzwłocznie leczyć. Przede wszystkim należy udać się do gabinetu stomatologicznego, aby lekarz mógł przeprowadzić szczegółowe badania. Czasami wizyta u dentysty jest odwlekana, co w konsekwencji prowadzi nawet do utraty zęba. Kruszenie zębów przy dziąsłach powoduje, że miazga zębowa się odsłania. Jest ona podatna w dużej mierze na bakterie, które powodują próchnicę. We wczesnym stadium leczenie polega na uzupełnieniu ubytku. Szkliwo zabezpiecza się przed próchnicą i podczas zabiegu dokonywana jest korekta zęba.
Taka opcja jest jedynie możliwa w przypadku, gdy korzeń zęba jest nienaruszony. Każdy przypadek ukruszonego zęba jest rozpatrywany indywidualnie. Leczenie zależne jest od zaawansowania utraty szkliwa oraz czasu, jaki upłynął od momentu ukruszenia. Ignorowanie tego problemu spowoduje, że leczenie będzie trwało znacznie dłużej, co pociągnie także ze sobą wyższe koszty. W przypadku niewielkich ubytków leczenie kończy się na jednej wizycie. Stomatolog wygładza zęba i poprawia jego kształt. Niekiedy niezbędne jest zastosowanie licówki, korony lub nawet implantu. Ostatnia opcja jest najdroższą i wybierana jest w przypadku utraty zęba.
Profilaktyka
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że leczenie stomatologiczne nie należy do najtańszych, a im większe ubytki, tym wizyta jest kosztowniejsza. Dlatego warto regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, nawet gdy nic się nie dzieje. Zalecane są wizyty raz w roku, aczkolwiek warto spotkać się ze stomatologiem nawet dwa razy w ciągu 12 miesięcy. Wizyty u lekarza to jednak nie wszystko. Prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna, aby na długo zachować piękny i zdrowy uśmiech. Przede wszystkim ważne jest szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie.
Należy tę czynność wykonywać starannie i przy użyciu odpowiedniej szczoteczki. Zbyt twarda może osłabić szkliwo tak samo, jak nieprawidłowe szorowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie szczoteczki sonicznej, która dokładnie oczyszcza osad z zębów oraz dziąseł. Do szczoteczki należy dobrać pastę zawierającą naturalne składniki przeciwdziałające namnażaniu się bakterii. Pasta powinna zawierać także fluor, który działa przeciwpróchniczo. Stomatolodzy zalecają, aby nitkować zęby raz dziennie. Najlepiej wykonywać tę czynność przed snem. Nitkowanie usuwa resztki jedzenia ze szczelin międzyzębowych, które ciężko jest usunąć szczoteczką.
Dodatkowo warto także stosować płyn do płukania ust, który zawiera substancje zabijające szkodliwe bakterie. Oprócz tego należy także dobrze się odżywiać. Odpowiednio zbilansowana dieta korzystnie wpływa nie tylko na zęby, ale także na cały organizm. Z posiłkami powinny być dostarczane niezbędne witaminy i mikroelementy, które wzmacniają szkliwo i zęby. Do produktów korzystnie wpływających na jamę ustną można zaliczyć nabiał, który zawiera dużo wapnia i zielone warzywa. Witaminę D najlepiej suplementować, gdyż jej największe pokłady pozyskuje się ze słońca, którego w Polsce jest za mało, aby dostarczyć jej odpowiednią ilość.