Jak wyrwać mleczaka bez bólu?

Stomatologia

15 listopada 2022

Jak wyrwać mleczaka bez bólu?

Mleczaki to zęby tymczasowe, które zostają zastąpione zębami stałymi. Większość mleczaków wypada sama i przebiega to zupełnie bezboleśnie. Czasami jednak mleczak nie chce wypaść i trzeba pomóc dziecku wyrywając ząbek. Jak wyrwać mleczaka bez bólu? Nie jest to trudne, ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Kiedy wyrywać zęby mleczne?

Dziecko posiada 20 zębów mlecznych, dzięki którym może żuć pokarmy do momentu wyrżnięcia się zębów stałych. To zęby tymczasowe, które zaczynają wypadać między 6. a 12. rokiem życia. Najpierw wypadają górne i dolne siekacze, potem górne i dolne trzonowce, a na końcu kły dolne i górne. Stopniowo zastępowane są zębami stałymi.

W przypadku zbyt wczesnego wypadania mleczaków lub zbyt późnego rodzice powinni udać się z dzieckiem do stomatologa, który określi przyczynę. Bardzo często może być to spowodowane cukrzycą, celiakią, problemami z tarczycą lub niedoborem witaminy D.

O mleczaki trzeba dbać równie starannie jak o zęby stałe, by nie dopuścić do rozwoju próchnicy. Powoduje ona nie tylko ubytki i ból zęba, ale może także zaatakować nowe zęby stałe. Próchnica to jedna z najczęstszych chorób, która atakuje zęby mleczne. Bardzo często jest to efekt niedokładnej higieny jamy ustnej. Przedszkolaki nie potrafią jeszcze prawidłowo szczotkować zębów i przestrzeni międzyzębowych.

Najlepszym rozwiązaniem jest pomoc rodziców, którzy nie tylko pokażą jak robić to prawidłowo, ale także dopilnują dziecko, by myło zęby dwa razy dziennie i robiło to starannie. Rozwojowi próchnicy zębów (nie tylko mlecznych) sprzyja także nadmierne spożywanie słodyczy, więc warto je ograniczyć w diecie. Cukier stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii bytujących w jamie ustnej. To one powodują powstawanie płytki nazębnej, kamienia nazębnego i wreszcie próchnicy. Zęby zaatakowane przez nią są bardzo kruche i łatwo się łamią.

Zwiastunem, że mleczak wypadnie, jest jego rozchwianie. Może trwać to nawet kilka tygodni. Jak wyrwać mleczaka bez bólu?

Czy usunięcie zęba mlecznego boli?

Wypadanie zębów mlecznych jest w zasadzie bezbolesne. W mleczaku stopniowo zanika korzeń, dzięki temu ząb słabo jest umocowany w żuchwie i zaczyna się chwiać, a potem wypada. Dla dziecka jest to jednak nowe doświadczenie i dlatego wiąże się z dużym stresem i strachem przed bólem. Warto więc dziecko do tego przygotować i wytłumaczyć mu, że ząbek może wypaść sam, albo trzeba będzie mu trochę pomóc, by wypadł.

Stosowana dawniej metoda wiązania nitki na zębie i na klamce na szczęście odeszła już do lamusa. W okresie wymiany zębów dobrze sprawdza się chrupanie surowej marchewki lub twardego jabłka. Dzięki temu ząb szybciej się rozchwieje i łatwiej będzie go usunąć.

Dobre efekty przynosi zachęcenie dziecka do wyrwania chwiejącego się mleczaka podkreślając jego odwagę lub opowiadając bajkę o Wróżce Zębuszce. Obietnica nagrody znalezionej pod poduszką na pewno podziała zachęcająco.

Czasami rozchwiany ząb nie chce wypaść i trzeba go wyrwać. Jak wyrwać mleczaka bez bólu? Można to zrobić w domu, ale trzeba zachować odpowiednie warunki higieniczne. Wcześniej należy przygotować sterylny wacik i dokładnie umyć ręce. Wacikiem należy uchwycić rozchwiany ząb i energicznym ruchem pociągnąć do góry (zęby dolne) lub w dół (zęby górne). Po usunięciu zęba dziecko powinno przepłukać jamę ustną letnią przegotowaną wodą. W przypadku wystąpienia większego krwawienia należy w dziurkę po zębie wsadzić nowy sterylny wacik.

Niektórzy rodzice wykazują się pomysłowością i stosują metody niekonwencjonalne, np. przywiązując nitkę do drona, strzały od łuku. To metody budzące wiele kontrowersji i absolutnie nie polecane przez stomatologów. Jak wyrwać mleczaka bez bólu w gabinecie stomatologicznym?

Jak dentysta wyrywa mleczaka?

Nie zawsze mleczaka da się wyrwać w domu i wtedy lepiej jest skorzystać z pomocy stomatologa dziecięcego. Najczęściej dzieje się tak, gdy mleczak się nie chwieje, został zaatakowany próchnicą i nie da się go odbudować lub gdy trzeba zrobić miejsce dla rosnącego już zęba stałego.

Doświadczony stomatolog dziecięcy wie, jak wyrwać mleczaka bez bólu. W pierwszej kolejności nawiązuje pozytywny kontakt z dzieckiem w celu obniżenia poziomu stresu. W przypadku dzieci odczuwających duży lęk, przed zabiegiem podawane są wziewne środki uspokajające. Przed samą ekstrakcją zęba miejscowo podawany jest środek znieczulający o przyjemnym owocowym zapachu. Na koniec ząb zostaje usunięty, a dentysta sprawdza czy wyszedł w całości i zakłada tampon.

Po zabiegu dziecko nie powinno jeść przez 2. godziny i pić gorących napojów, które mogą spowodować krwawienie. Przez kilka dni nie powinno także spożywać surowych jarzyn i owoców, by nie doszło do zakażenia. Jeśli wystąpi opuchlizna, można zastosować zimne okłady na policzek, ale najczęściej po wyrwaniu mleczaka nie pojawiają się żadne komplikacje.

W okresie wymiany zębów u dziecka warto zasięgać także konsultacji ortodontycznych. Ortodonta oceni, czy rosnące zęby stałe wyrzynają się prawidłowo i czy nowe zęby mają wystarczającą ilość miejsca. To bardzo ważne dla prawidłowego zgryzu, który ma wpływ nie tylko na wygląd zębów, ale także na ich zdrowie oraz prawidłowe żucie pokarmów.

Powiązane posty
Ile zarabia technik stomatolog?
Zapalenie dziąseł – jak wygląda?
Stripping – ortodoncja