Kiedy wykonywana jest tomografia zębów?

Tomografia komputerowa zębów

24 maja 2019

Kiedy wykonywana jest tomografia zębów?

Tomografia zębów jest rodzajem badania diagnostycznego, które ma na celu ocenić stan zębów pacjenta. Tomografia zębów to jedno z podstawowych badań wykorzystywanych w stomatologii. Dowiedz się, na czym polega tomografia komputerowa zębów i kiedy tomografia komputerowa jest zalecana.

Co to jest tomografia komputerowa zęba?

Tomografia zęba jest badaniem, które wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Sporadycznie można spotkać się z zapisem jej nazwy jako „TK” (skrót od „tomografia komputerowa”). Tomografia pozwala uzyskać obraz, który w zupełności wystarczy do opracowania skutecznej drogi leczenia stomatologicznego.

Obejmowany obszar różni się, w zależności od przeznaczenia obrazu. Tomografia wykorzystuje aparat tomograficzny, który jest w stanie wygenerować obraz obejmujący pole np. 8×5 cm, 12×9 cm. Zdjęcia obejmujące mały obszar znajdują zastosowanie głównie w endodoncji, ortodoncji, wyszukiwaniu zębów zatrzymanych. Zdjęcia, które obejmują szeroki obszar, przydają się między innymi w chirurgii szczękowo-twarzowej.

Tomografia metodą komputerową dzieli się na kilka rodzajów. Za jej pomocą możemy uzyskać płaski obraz, a także obraz 3D. Tomografia komputerowa 3D jest w stanie zaoferować dokładniejszy obraz, z pomocą którego stomatolog będzie w stanie opracować bardziej trafną drogę leczenia, przynoszącą lepszy skutek.

Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej?

Tomografia jest zalecana przed większością zabiegów stomatologicznych. Tomografia jest w stanie pokazać, gdzie znajdują się ogniska próchnicy, zęby zatrzymane i nadliczbowe, czy pacjent posiada torbiele, czy doszło do ubytku tkanki kostnej i nie tylko.

Implantologia jest jednym z poddziałów stomatologii, w którym wykorzystywana jest tomografia. Tomografia pozwoli trafniej dobrać implant, który będzie wszczepiany w dalszej części leczenia, a także ocenić jakość kości, w którą zostanie wkręcony implant.

Tomografia przydaje się także przy leczeniu kanałowym. Tomografia pozwala stomatologowi odnaleźć jeszcze większą ilość kanałów, co przekłada się na większą skuteczność całego leczenia. Zastosowanie tomografii ma sens także w przypadku planowania leczenia ortodontycznego.

Jakie korzyści przynosi tomografia komputerowa zębów?

Tomografia zębów bezpośrednio nie przynosi korzyści – należy ich szukać w efektach dalszego leczenia, opartego na obrazie uzyskanym z tomografu. Tomografia pozwala opracować skuteczniejszą drogę leczenia, przez co efekt leczenia daje większą satysfakcję – jest trwalszy, dokładniejszy.

Powiązane posty
Tomografia komputerowa zębów – na czym polega?
Wskazania do tomografii komputerowej zębów
Pantomogram zębów – charakterystyka badania