Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?

Protetyka

20 stycznia 2023

Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?
W przypadku braku uzębienia warto pomyśleć o uzupełnieniu protetycznym. Obecnie możliwości jest wiele, dzięki czemu nie ma problemu z dopasowaniem dla siebie najkorzystniejszego rozwiązania. Godna polecenia będzie proteza, ruchoma lub stała. Każda z tych opcji ma zarówno plusy, jak i pewne minusy. Nowoczesne modele są bardzo estetyczne, na pierwszy rzut oka trudno nawet zorientować się, czy ktoś ma sztuczne zęby. Stomatolog będzie wiedział najlepiej, co doradzić konkretnemu pacjentowi. Pora odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu będzie najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu? Może akrylowa?

Przy braku uzębienia warto zastanowić się nad tym, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu sprawdzi się idealnie. Wiele osób decyduje się na protezę akrylową ze względu na atrakcyjną cenę. Za jej pomocą można szybko uzupełnić brakujące tkanki w jamie ustnej. Świetnie sprawdza się w przypadku pojedynczego ubytku i przy całkowitym braku uzębienia. Jest to rozwiązanie estetyczne i funkcjonalne. Jeżeli ktoś szuka czegoś ekonomicznego, to można mu śmiało polecić protezę akrylową. Jest to obecnie najtańsze rozwiązanie dostępne na rynku. Kolejną zaletą będzie możliwość refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przekłada się to na kolejne oszczędności.
Użytkownicy protez akrylowych twierdzą, że są one funkcjonalne i elastyczne. Łatwo utrzymać je w czystości. Oczywiście trzeba też pamiętać o pewnych wadach. Protezy akrylowa nie będzie świetnym rozwiązaniem dla każdego. Minusem jest stosunkowo długi czas potrzebny do przyzwyczajenia się do tego typu uzupełnienia protetycznego. Wydłużona adaptacja wiąże się oczywiście z odczuwaniem dyskomfortu. Może to trwać kilka tygodni lub nawet nieco dłużej u niektórych osób. Jest to oczywiście indywidualną kwestią. Z protezą akrylową jest pewien problem, dotyczy on tendencji do szybkiego nasiąkania. Nie brakuje również negatywnych opinii wynikających z tego, że proteza kiepsko utrzymuje się na podłożu. Trzeba liczyć się z wystąpieniem trudności w mówieniu przez pewien czas.

Proteza overdenture

Jeśli ktoś zastanawia się, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu jest odpowiednia, to powinien zainteresować się rozwiązaniem overdenture. Będzie to świetna alternatywa dla klasycznych modeli. Ogromną zaletą jest brak ryzyka wypadnięcia uzupełnienia protetycznego to podczas jedzenia, śmiania się. Protezy overdenture umieszcza się na dwóch lub czterech implantach. Zostają one wszczepione w tkanki kostne żuchwy lub szczęki. Można wobec tego liczyć na komfortowe użytkowanie. Na korzyść protez overdenture przemawia ich stabilność w jamie ustnej pomimo tego, że nie są one stałe. Możliwe jest swobodne wyjmowanie. Będzie to niezwykle wygodne, bo pozwoli na dokładne wyszczotkowanie zębów. Przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych staje się bardzo łatwe.
Protezy overdenture wyróżniają się nieprzeciętną wytrzymałością. Można wobec tego liczyć na to, że posłużą one przez długi czas. Tego typu uzupełnienie protetyczne będzie długoterminową inwestycją. Posłuży użytkownikowi przez wiele lat. Oczywiście trzeba stosować się ściśle do zaleceń stomatologa i prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Wszystko to wpływa na żywotność uzupełnienia protetycznego. Wiele osób wybiera protezę overdenturę ze względu na wysokie walory estetyczne. Do jej produkcji sięga się po wysokiej jakości materiały. Jeśli ktoś chce przywrócić naturalną harmonię w jamie ustnej, to powinien postawić właśnie na protezę overdenturę w celu uzyskania pięknego uśmiechu. Trzeba przejść przez zaledwie kilka kroków. Najpierw jest oczywiście konsultacja stomatologiczna. Kolejnym etapem będzie implantacja, Następnie czeka pacjenta protetyka. Na koniec nakłada się protezy i wprowadza ewentualne korekty.

Proteza All on 4 i All on 6

Jeśli kogoś interesuje temat dotyczący tego, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu, to warto zgłębić temat nowoczesnych rozwiązań w postaci All on 4 i All on 6. Wiele osób nawet nie wie, czym tak naprawdę jest tego typu uzupełnienie protetyczne. Będzie to rewelacyjna opcja dla osób, które chcą błyskawicznie odzyskać piękne uzębienie. Możliwe jest uzupełnienie zębów nawet w jeden dzień. Brzmi jak coś niemożliwe do osiągnięcia. Jeśli ktoś musi mieć usunięte wszystkie zęby, to warto jak najszybciej zdecydować się na uzupełnienie powstałych ubytków, aby zwiększyć komfort życia. Na szczęście można mieć uzębienie, które wygląda i funkcjonuje jak naturalne zęby.
Z pomocą przychodzi metoda All on 4 i All on 6. W jej przypadku można mówić o komfortowym jedzeniu, mówieniu i uśmiechaniu się. Możliwe staje się odtworzenie wszystkich zębów przy wykorzystaniu zaledwie czterech implantów. Na korzyść tej metody przemawia również szybkość. Uzupełnienia protetyczne zostają zamocowane podczas jednego zabiegu. Można zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Jest to świetna alternatywa dla czasochłonnego i kosztownego przeszczepu kości. Pierwszym krokiem jest wykonanie badania, zaplanowanie leczenia. Pobiera się skany lub wyciski. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Zakłada się odbudowę tymczasową. Trzeba poczekać, aż dziąsła i kości się wygoją. Następnie wykonuje się most docelowy.
Powiązane posty
Co zrobić, gdy dziecko zgrzyta zębami?
Czy można spać w protezie zębowej? Odpowiadamy na ważne pytania!
Jak czyścić mosty zębowe? Odpowiadamy!