Mosty protetyczne jako ratunek dla brakujących zębów

Mosty protetyczne to jedna z kilku dróg do rekonstrukcji uzębienia. Protezy ruchome są dla nich alternatywą, ale za mostami stoi większy komfort użytkowania. Użycie mostów protetycznych wiąże się z koniecznością skorzystania z naturalnych zębów; do ich dopasowania konieczne będzie szlifowanie. Dowiedz się, czym są mosty protetyczne i jak ich obecność poprawi komfort Twojego życia.
Czym są mosty protetyczne?
Mosty protetyczne służą odbudowaniu uzębienia. Ich budowa dzieli się na dwa elementy – filar i przęsło. Filary, jak sama nazwa wskazuje, tworzą podstawę mostów – używa się ich do mocowania z naturalnymi zębami pacjenta. Przęsła natomiast są koronami zębowymi, docelowo mającymi służyć za brakujące zęby.
Użycie mostów protetycznych wiąże się z odpowiednim oszlifowaniem zębów, na których odbędzie się montaż filarów. Mosty protetyczne montuje się jednorazowo, na stałe, co, w porównaniu do protez ruchomych, stanowi spore udogodnienie.
Rodzaje mostów protetycznych
Mosty protetyczne dzieli się na trzy rodzaje, różniące się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane. Stomatolog z reguły oferuje mosty protetyczne: ceramiczne – które są z reguły wykonywane z dodatkiem metalu, pełnoceramiczne, kompozytowe i akrylowe.
Mosty kompozytowe lub akrylowe są używane jako przejściowa forma, docelowo pacjent powinien zdecydować się na mosty protetyczne wykonane z innego materiału.
Wskazania do mostów protetycznych
Mosty protetyczne zaleca się do „załatania” luk w uzębieniu, które są otoczone innymi zębami. Zęby naturalne pacjenta, które można oszlifować, będą wówczas służyć jako filar dla mostu. Da się odbudować ubytek w czwórce, która jest otoczona trójką i piątką; most protetyczny nie może być użyty u pacjenta, u którego zęby kończą się na trójce, a który chciałby zrekonstruować pozostałą część.
Mosty protetyczne są lepsze, niż protezy ruchome, jednak protezy ruchome są bardziej wszechstronne. Bardzo prawdopodobne, że protezy ruchome będą pasować tam, gdzie mosty protetyczne nie mogą zostać zastosowane. Warto pamiętać również o implantach stomatologicznych, jednak może okazać się to droższym rozwiązaniem, niż mosty protetyczne.
Nie zaleca się, aby mosty protetyczne stanowiły rozwiązanie tam, gdzie ubytki między zębami nie są liczne. Należy pamiętać, że szlifowanie odbywa się na zdrowych zębach, warto jest więc ocenić, czy ewentualny koszt w postaci znacznej straty na zdrowych zębach jest opłacalny. Implanty nie wymagają ingerencji w zdrowe zęby, dlatego, przykładowo, w przypadku jednego zęba, ten wariant może okazać się dużo lepszy, niż mosty protetyczne.
Uzupełnienie braków w uzębieniu zawsze jest ważne. Względy estetyczne mają w tym przypadku drugo-, a nawet trzeciorzędne znaczenie – najważniejsze są względy zdrowotne. Ubytki w uzębieniu mogą doprowadzić do przemieszczania się zębów, a w konsekwencji nawet do ich wypadnięcia. Mosty protetyczne mogą uchronić przed tymi problemami.