Wypełnienia Inlay – co to?

Bez kategorii

13 sierpnia 2019

Wypełnienia Inlay zaliczają się do sposobu na wypełnienia, które stosuje się celem załatania wszelkich ubytków powstałych między innymi po zabiegu usuwania próchnicy. Wypełnienia Inlay można zastosować z tej czy innej przyczyny, o których za chwilę opowiemy. Warto jest wiedzieć, że ten rodzaj wypełnień nazywa się także wkładami koronowymi – ta nazwa również wielokrotnie pojawi się w tym artykule. Dowiedz się, czym są wkłady koronowe, czyli wypełnienia inlay, i dlaczego warto jest je zastosować.

Wypełnienia inlay oferują bardzo wysoką jakość wykonania, zarówno pod względem estetycznym, ale przede wszystkim – funkcjonalnym. Zadowolenie płynące z tego rodzaju rozwiązania jest nieocenione, dlatego mimo wyższej ceny istnieje sens rozważenia wypełnień inlay jako formę wypełnienia zęba. Co to są wypełnienia inlay? Czy warto z nich skorzystać?

Czym są wypełnienia inlay?

Wypełnienia inlay zalicza się do rozwiązań obejmujących koronę zęba. Stosuje się je bezpośrednio na koronie zęba, odpowiednio do tego przygotowanej. Ten rodzaj wypełnień oferuje możliwość przywrócenia funkcji i wyglądu zęba, na poziomie wyższym niż dotyczy to tradycyjnych rozwiązań w postaci wypełnień klasycznych czy amalgamatowych.

Nie istnieje jeden materiał, z którego wykonuje się wypełnienia inlay. Do materiałów, z których wykonuje się wypełnienia inlay, zalicza się porcelanę stomatologiczną, złoto, kompozyt i nie tylko. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy, które warto jest poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Stomatolog jest dobrym źródłem wiedzy na temat oferowanych wypełnień, a także zalet i wad poszczególnych materiałów, dlatego warto jest go o to zapytać.

Wypełnienia inlay – plusy

Wypełnienia Inlay mają pewne zalety, które są zdecydowanie warte wyszczególnienia. Zalicza się do nich między innymi rewelacyjny efekt estetyczny, którego nie da się uzyskać tylko z pomocą tradycyjnego wypełnienia. Są one odporne na zmiany koloru.

Za sprawą wypełnień Inlay stomatolog jest w stanie zapewnić pacjentowi, że to rozwiązanie utrzyma się przez długi czas. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej, aby ten rodzaj wypełnienia gwarantował pacjentowi długi czas przydatności.

Przeciwwskazania do wypełnień Inlay

Inlay to rodzaj wypełnienia, z którego nie korzysta się w każdym przypadku. Nie można zastosować tego rodzaju wypełnienia dla kłów i siekaczów. Dodatkowo, kiedy pacjent posiada zbyt duży ubytek, zaleca się wykorzystanie koron protetycznych zamiast tego rodzaju wypełnień.

Powiązane posty
Zapobieganie próchnicy zębów
Leczenie próchnicy zębów
Co oznacza żółty nalot na języku? Czy to coś groźnego?