Paradontoza – jak ją leczyć? Poznaj odpowiedź na pytanie.

Profilaktyka stomatologiczna

20 listopada 2021

Paradontoza – jak ją leczyć? Poznaj odpowiedź na pytanie.

Paradontoza jest chorobą, która charakteryzuje się zapaleniem przyzębia. Nieleczona może doprowadzić do rozchwiania zębów, a z czasem nawet do ich utraty. Dlatego wcześnie zauważona powinna zostać natychmiast leczona, aby zahamować jej rozwój.

Czym jest paradontoza?

Paradontoza powstaje w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Spożywanie posiłków i napojów sprawia, że w jamie ustnej pozostają resztki, które osiadają na zębach. Nieusunięcie ich w porę powoduje, że na płytce nazębnej gromadzą się bakterie i grzyby. Ulegają one następne utwardzeniu i przyczyniają się do powstawania paradontozy, czyli choroby przyzębia. Niekorzystnym czynnikiem wpływającym na paradontozę jest także palenie papierosów oraz wiek powyżej 35 roku życia.

Cukrzyca, spożywanie nadmierne alkoholu, słaba odporność i wahania hormonalne przyczyniają się znacząco do rozwoju paradontozy. Dużym problemem w diagnozowaniu paradontozy jest to, iż na początku przebiega ona bezobjawowo.

Objawy paradontozy

Jak już zostało wspomniane wcześniej pierwszych oznak paradontozy nie widać. Jednak istnieją pewne symptomy, które mogą świadczyć o tej chorobie. Mianowicie jest to obrzęk dziąseł, ból w trakcie szczotkowania, zaczerwienienie oraz czasami nieprzyjemny zapach z ust. Oznaką zapalenia przyzębia jest także osunięcie się szyjek zębowych, zapalenie dziąseł czy nadwrażliwość na zmienne temperatury.

Jeśli dziąsła krwawią lub występują stany ropne, to należy bezzwłocznie podjąć leczenie. Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie paradontozy jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego szczęki i żuchwy. Na takim zdjęciu stomatolog będzie mógł zobaczyć zmiany kostne oraz sprawdzić, jak daleko posunięta jest choroba.

Jak powstrzymać paradontozę?

W przypadku pojawienia się paradontozy należy udać się do stomatologa, który zajmuje się leczeniem chorób przyzębia. Podczas wizyty przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu jama ustna zostanie zdiagnozowana i lekarz określi stopień zaawansowania choroby. W początkowym stadium leczenie nie jest wymagane. Istotną kwestią jest usunięcie kamienia i osadu nazębnego oraz wyleczeniu ubytków. Po wykonaniu tego zabiegu pacjent powinien zadbać o higienę jamy ustnej i stosować wskazówki przekazane przez stomatologa.

Jeśli choroba jest zaawansowana to należy rozpocząć leczenie. Polega ono na usunięciu zawartości powstałych kieszonek zębowych. W przypadku zaawansowanej paradontozy musi odbyć się interwencja chirurgiczna, która oczyszcza kieszonki zębowe i zapobiega recesji dziąseł. Czasami dochodzi nawet do przeprowadzenia korekt chirurgicznych dziąseł lub zębów, które polegają na regeneracji uszkodzonego kośćca. W internecie można znaleźć bardzo wiele domowych sposobów na leczenie paradontozy.

Są to jednak sposoby, które w dłuższej perspektywie nie przyniosą efektów, a w końcowym rozrachunku mogą doprowadzić do poważnych problemów i nawet utraty zębów. Dlatego należy odwiedzać stomatologa regularnie i dbać o higienę jamy ustnej. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.

Powiązane posty
Co ile trzeba chodzić do dentysty?
Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?
Krwawiące dziąsła – czym leczyć? Poznaj metody.