Paradontoza – jak leczyć w domu?

Periodontologia

26 października 2019

Paradontoza – jak leczyć w domu?

Stomatologia jest dziedziną, która sprawdza się w przypadku wielu chorób. Wykorzystanie jej rozwiązań pozwoli rozwiązać kłopoty związane z praktycznie każdym elementem zęba, a także z tkankami okolicznymi dla zębów. Niektóre objawy jesteśmy w stanie załagodzić na własną rękę, decydując się na różne, domowe sposoby, powszechnie dostępne w internecie.

Jednym z takich rozwiązań, które jest poszukiwane, jest leczenie paradontozy w domu. Dużo osób zastanawia się, paradontoza jak leczyc w domu, gdyż jest to trudna i bardzo nieprzyjemna choroba. Wiele osób szuka także informacji, jak wygląda zapalenie okostnej, aby mieć pewność, z czym ma się do czynienia i co można powiedzieć stomatologowi. Jednym z objawów paradontozy jest spuchnięte dziąsło, a w zasadzie dziąsła, co jest niestety bardzo niekorzystne dla pacjenta. Niemniej jednak, przejdźmy do rzeczy. Paradontoza jak leczyc w domu i jak można poradzić sobie z tym na własną rękę?

Jak wyglada stan zapalny dziasła

Jeśli zastanawiasz się, jak wyglada stan zapalny dziasla, to bez wątpienia możesz należeć do grupy osób zmagających się z paradontozą. Zapalenie dziąseł powstaje najczęściej na skutek rozwoju zakażenia w okolicy dziąsła, a także przez rozwój stanu zapalnego w okolicy tkanki okołozębowej. Niestety, prawdą jest, że prowadzi ono do wypadnięcia zębów.

W przypadku pojawienia się stanu zapalnego, najczęściej jednym z pierwszych objawów, które pacjent może dostrzec, jest krwawienie z dziąseł. Najczęściej pojawia się ono przy szczotkowaniu, może jednak wynikać samoistnie. Dodatkowo może zdarzyć się, że dziąsło zmieni kolor i stanie się czerwone. To jest niestety oznaka, że stan zapalny rozwija się. A gdy okaże się, że spuchnięte dziąsło staje się powszechnym problemem w naszej jamie ustnej, to możemy mieć już pewność, że mamy do czynienia z paradontozą.

W dalszych etapach może pojawić się na przykład zgromadzona ropa, a także nieprzyjemny zapach z ust. Dodatkowo z czasem dochodzi do utraty stabilności przez zęby – jest to co prawda jeden z ostatnich objawów, niemniej jednak, doprowadzenie do niego może sprawić, że stopniowo zaczniemy tracić zęby.

W kwestii tego, paradontoza jak leczyc w domu – dla osób zmagających się z tą chorobą dostępne są specjalne pasty, które nieco zmniejszają intensywność objawów. Dodatkowo, dla osób, które chcą wiedzieć,  paradontoza jak leczyc w domu, warto jest przygotować się pod kątem posiadania specjalnych płukanek, a także preparatów przeciwzapalnych i nie tylko. Mimo wszystko, i tak pacjent będzie miał konieczność wybrania się do stomatologa.

Jak poznać zapalenie okostnej

Zapalenie okostnej przejawia się między innymi bólem kości, zwiększeniem temperatury ciała, opuchlizną w objętym chorobą obszarze, zaczerwienienie w okolicy zakażenia, obrzęki. Dodatkowo może pojawić się ból zęba. Ostatecznie zapalenia okostnej dokonuje się poprzez wykonanie zdjęcia RTG, pozwalającego określić, czy zapalenie faktycznie występuje, a także jakie jest źródło tejże choroby.

Powiązane posty
Paradontoza – jej przyczyny i objawy
Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego
Zapobieganie paradontozie