Paradontoza – jej przyczyny i objawy

Periodontologia

13 sierpnia 2019

Paradontoza – jej przyczyny i objawy

Istnieją pewne choroby, jak chociażby paradontoza, która w mniejszym lub większym stopniu dotykają każdego z nas. Jeżeli jednak chodzi o samą paradontozę, może być ona bardzo szkodliwa dla zdrowia naszego uzębienia. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze czynniki dotyczące tej choroby: opowiemy czym jest paradontoza, jakie są przyczyny jej powstawania oraz jakie objawy mogą dać wam sygnał dotyczący tego, że z waszą jamą ustną dzieje się coś złego! Po dzisiejszej lekturze już nic nie powinno być tajemnicą!

Czym jest paradontoza?

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym jest sama paradontoza. Otóż paradontoza, to choroba, której zamienną nazwą jest zapalenie przyzębia. Pojawia się ona najczęściej w momencie gdy zaniedbamy higienę jamy ustnej, jednak to nie jedyny powód wystąpienia tych dolegliwości! Paradontoza spowodowana jest przez nadmierną ilość kamienia nazębnego, który jest niczym innym, jak uwapnioną płytką nazębną. Pozostawiony kamień nazębny sprawia, że zęby są narażone na rozchwianie i dalsze wypadanie z jamy ustnej! Po co tak ryzykować? Leczenie paradontozy jest znacznie tańsze i prostsze niż ewentualne leczenie implantologiczne czy protetyczne!

Przyczyny paradontozy

Przyczyny paradontozy są zróżnicowane. Podstawowym z nich jest zaleganie płytki bakteryjnej wokół szyjek zębowych, co prowadzi do zapalenia dziąseł. To wręcz sygnał ostrzegawczy, że paradontoza jest już blisko! Paradontoza może się pojawić także w momencie gdy prowadzimy nieodpowiednią dietę, a co za tym idzie, dostarczamy naszym zębom zbyt dużo cukru. Zdziwcie się, lecz take niewłaściwe ustawienie zębów także może znacząco wpłynąć na zmiany w przyzębiu! Paradontoza rozwinie się gdy nie będziemy umieli, bądź mogli usuwać osadu spośród naszych zębów. Nie nadużywajcie także papierosów i wyrobów alkoholowych gdyż osłabiają one dziąsła, wchodzące w skład przyzębia! Jak więc widzicie, nie trudno wpaść w spiralę prowadzącą do paradontozy!

Objawy paradontozy

Objawy, jakie daje paradontoza to przede wszystkim wyraźny ból w obrębie szczęki! Poza tym zauważycie także krwawienie z dziąseł, które jest zauważalne przy codziennym szczotkowaniu zębów. Poza tym, możecie zauważyć coś niezwykle strasznego, czyli rozchwianie zębów!. Jeżeli więc zauważycie jakikolwiek z tych objawów w swojej jamie ustnej! To powinniście absolutnie natychmiast zgłosić się do wybranego przez was stomatologów! Tutaj nie ma ma co czekać, gdyż paradontoza może doprowadzić do niezwykle ciężkich do wyleczenia dolegliwości!

Powiązane posty
Biały nalot na języku jak go usunąć
Kiretaż otwarty – charakterystyka zabiegu periodontologicznego
Zapobieganie paradontozie