Protezy zębów ruchome

Bez kategorii

9 sierpnia 2019

Protezy ruchome to rodzaj rozwiązania protetycznego, który wyróżnia się faktem, że można go w każdej chwili wyciągnąć z jamy ustnej. Proteza ruchoma jest pod tym względem bardzo wygodna, gdyż jej wyciąganie z jamy ustnej umożliwia łatwe oczyszczanie jamy ustnej, a także jej samej. Protezy ruchome są powszechnie stosowanym rozwiązaniem protetycznym – przede wszystkim przez pacjentów, którzy chcą niskim kosztem zrekonstruować całkowite braki w uzębieniu. Proteza ruchoma może być jednak zastosowana także w przypadku częściowego ubytku.

Aby dowiedzieć się, czym są protezy ruchome, rekomendujemy przeczytanie tego artykułu. W trakcie lektury dowiesz się, czym jest proteza ruchoma, a także czy protezy są na co dzień wygodnym rozwiązaniem protetycznym.

Protezy ruchome częściowe

Zastosowanie protezy ruchomej częściowej ma sens wtedy, gdy u pacjenta dochodzi do częściowej straty w uzębieniu. Obejmuje to każdy rodzaj zębów –  każde miejsce, w którym wystąpił ubytek. Do wykorzystania protezy ruchomej częściowej potrzebne są naturalne zęby, gdyż to na nich będzie opierać się proteza. Mimo, że jest to ruchoma proteza, to jej wykorzystanie w ten sposób gwarantuje większą stabilność w momencie, gdy pacjent jej używa.

Proteza nakładowa ma specjalne zaczepy, umożliwiające zamocowanie jej także na korzeniach. Zdarza się, że zęba nie da się wykorzystać do mocowania, gdyż jest on zbyt zniszczony – wówczas takie rozwiązanie jest uzasadnione. Stabilizacja w ten sposób jest bardzo komfortowa na co dzień.

Protezy ruchome całkowite

Protezy całkowite obejmują całkowity obszar linii, dolny i także górny. Proteza całkowita jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdyż za sprawą jednego rozwiązania jesteśmy w stanie rozwiązać kompleksowo problem braku uzębienia. Proteza całkowita jest wykonana w dużej mierze z akrylu, a w niektórych przypadkach pacjent jest w stanie uzyskać finansowanie na nią w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Taka proteza początkowo jest odbierana przez organizm pacjenta jako ciało obce, co niestety będzie doskwierać przez pewien czas – najprawdopodobniej nie dłużej, niż pół roku zajmie proces przyzwyczajania się.

Higiena protezy zębów

Proteza zębów musi być odpowiednio oczyszczana i pielęgnowana, by pacjent mógł cieszyć się nią jak najdłużej. Proteza, częściowa czy też całkowita, musi być oczyszczana z pomocą pasty antybakteryjnej, przy użyciu ciepłej wody. Do czyszczenia protez nie wykorzystuje się past do zębów, gdyż mogą one ścierać jej powierzchnię.

Powiązane posty
Charakterystyka wypełnień Onlay
Leczenie próchnicy zębów
Co oznacza żółty nalot na języku? Czy to coś groźnego?