Zabieg kortykotomii
Stomatologia to szeroka gałąź medycyny, która również sama w sobie dzieli się jeszcze na inne specjalizacje, w tym między innymi na ortodoncję. To właśnie w gabinecie ortodontycznym dokonuje się zabiegu kortykotomii – w jakim celu się go wykonuje, jak przebiega i jakich możemy spodziewać się po nim efektów?
Po co wykonywana jest kortykotomia?
Ortodonta to lekarz, którego zadaniem jest zadbać o nasz właściwy zgryz i uczynić nasz uśmiech najpiękniejszym. Oczywiście zastosowane metody i sposoby leczenia są bardzo różne i zależne od konkretnego przypadku, ale najczęściej stosuje się przede wszystkim aparaty ortodontyczne. Zdarza się jednak, że koniecznie jest również wykonanie różnego rodzaju zabiegów, które mają na celu zlikwidowanie już istniejących wad zgryzu lub przeciwdziałanie ich powstawaniu – należy do nich również zabieg kortykotomii.
Kortykotomia jest jednym z częstszych zabiegów, jakie wykonuje się w gabinecie ortodontycznym i polega ona na pionowym nacięciu blaszki kostnej między korzeniami zębów. Zabieg ten może mieć bardzo różny cel, np. w jego wyniku m.in. zmniejsza się ból przy noszeniu aparatu ortodontycznego, ułatwia się przemieszczenie się zębów, eliminuje się ryzyko zanikania korzeni przesuwnych zębów czy nawet skraca czas noszenia samego aparatu ortodontycznego. Zabieg pomaga również uniknąć problemu z odsłoniętymi szyjkami zębowymi po leczeniu ortodontycznym.
Kortykotomia – przebieg zabiegu
Zabieg kortykotomii to pionowe nacięcie blaszki kostnej pod dziąsłem, a dokładnie między korzeniami zębów. Zabieg można wykonać na dwa sposoby: przez dziąsło lub z odsłonięciem płatu dziąsła. Ponadto może on także różnić się swoim rozmiarem, np. wykonuje się zarówno częściową kortykotomię, jak i pełną. W pierwszym przypadku dotyczy ona tylko jednego odcinka łuku zębowego, a w drugim obejmuje cały łuk.
Zabieg wykonuje się przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego – lekarz nacina dziąsło, aby dostać się do blaszki kostnej. W następnej kolejności nacinana jest blaszka za pomocą piły piezoelektrycznej o szerokości zaledwie 2-3 mm. Ostatnim elementem zabiegu kortykotomii jest zszycie miejsca wykonania zabiegu. Co istotne – zabieg przeprowadza się u osób dorosłych po wykształceniu się kości szczęki, czyli po około 20. roku życia.
Zabieg kortykotomii – efekty i zalecenia po
Jego głównym celem jest wspomożenie leczenia ortodontycznego, a nawet skrócenie czasu jego trwania. Zabieg kortykotomii przynosi konkretne efekty między innymi w postaci wyeliminowania resorpcji korzeni zębów, czyli zaniku kości szczęki, zapobiega ruchomości zębów po leczeniu ortodontycznym oraz odsłonięciu szyjek zębowych. Tym samym leczenie ortodontyczne przebiega szybciej, a jego efekty są lepsze.
Po zabiegu kortykotomii zazwyczaj odczuwa się ból w obrębie rany – wskazane jest więc przyjmowanie leków przeciwbólowych. Może także pojawić się opuchlizna, która jednak znika po kilku dniach – można wspomóc się zimnymi okładami. Przez pierwszą godzinę od zabiegu należy delikatnie przygryzać opatrunek, a w pierwszej dobie unikać wysiłku fizycznego, nie pić napojów przez słomkę oraz zaniechać palenia.