Co to bruksizm?

Czy ktoś kiedykolwiek zwrócił Tobie uwagę, że zgrzytasz zębami? A może coś takiego dało się słyszeć u kogoś innego, na przykład podczas snu? Powodem może być bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów, któremu towarzyszy taki właśnie nieprzyjemny odgłos. W poniższym tekście wyjaśniamy co to bruksizm i jakie są metody jego leczenia.
Co to bruksizm?
Odpowiadając na pytanie co to bruksizm, należy zwrócić uwagę na jego podwójna naturę. Może się on objawiać zarówno podczas snu, a mamy wówczas do czynienia z bruksizmem nocnym, należącym do grupy parasomnii, czyli mimowolnych zaburzeń sennych związanych z ruchem. Druga kategoria obejmuje natomiast zgrzytanie zębów lub ich zaciskanie na jawie.
Wśród czynników powodujących to schorzenie wymienia się przede wszystkim nadmierny stres, a także wady zgryzu i problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Bruksizm może być również pochodną refluksu żołądka (zgaga), zaburzeń sennych, a nawet zażywanych leków.
Generalnie, to bruksizm senny niesie ze sobą więcej nieprzyjemnych doznań. Osoby nim dotknięte są jednocześnie bardziej narażone na takie zaburzenia snu jak chrapanie i przerwy w oddychaniu (bezdech senny). Każda z odmian niesie ze sobą wszelako, zwłaszcza w zaawansowanej formie, ryzyko uszkodzeń zębów czy bólów głowy. Z drugiej strony, łagodny bruksizm może wcale nie wymagać profesjonalnego leczenia (czasami się z tego po prostu wyrasta). Decyzję w przedmiotowej sprawie powinien podjąć odpowiedni lekarz.
Leczenie bruksizmu – sprawdź metody!
Stomatologa warto odwiedzić jeśli wyżej przedstawione objawy zaczynają znacznie utrudniać normalne życie. W związku z zaciskaniem zębów mogą się pojawić nieprzyjemne dolegliwości bólowe – to również jest sygnał, aby umówić się na wizytę i dokładne rozpoznanie problemu. Wywiad lekarski powinien odnosić się do ogólnego stanu uzębienia pacjenta, przyjmowanych leków oraz codziennych nawyków związanych ze snem. Jeśli przyczyna zdaje się leżeć w problemach natury psychologicznej, może być konieczne skierowanie do specjalisty.
Jeżeli chodzi o stomatologiczne postępowanie medyczne, to w niektórych przypadkach dentysta zaleci stosowanie specjalnych wkładek na zęby. Mogą one być wykonane z twardego akrylu lub miększych materiałów i dopasowane na górne lub dolne zęby.
W cięższych przypadkach, gdy zużycie zębów doprowadziło do nadwrażliwości lub niezdolności do prawidłowego żucia, stomatolog może zalecić skorygowanie kształtu poszczególnych zębów (gdy za bardzo na siebie nachodzą) lub zastosować korony, aby naprawić powstałe uszkodzenia.
Rzadko w tych wypadkach wprowadza się typowe środki farmakologiczne. Obejmować one mogą leki zwiotczające mięśnie, zastrzyki z toksyną botulinową oraz tabletki uspakajające.
Konsekwencje nieleczonego bruksizm
Chociaż w większości przypadków bruksizm nie powoduje poważnych powikłań zdrowotnych, to nieleczony może wpływać na jakość życia. Samo zgrzytanie zębami jest nieprzyjemne, a z nim wiążą się potencjalne uszkodzenia szkliwa. Jama ustna jest bardziej narażona na zmiany próchnicowe i rozchwianie zębów. Wiele osób skarży się też na napięciowe bóle głowy, bóle twarzy czy samej szczęki.