Tomografia komputerowa zębów – na czym polega?
Tomografia komputerowa zębów to sposób na badanie zębów. Tomografia pozwala stomatologowi nakreślić konkretny plan leczenia – ze względu na jej . Tomografia czyni wiele zabiegów możliwymi – głównie chirurgicznych lub periodontologicznych – a na pewno bez niej byłyby one bardzo utrudnione. Tomografia posiada wiele zalet, przez które lekarze często wybierają właśnie ten typ badania. Dowiedz się, czym jest tomografia komputerowa zębów i kiedy tomografia znajduje swoje zastosowanie.
Co to jest tomografia komputerowa zębów?
Tomografia zębów służy przede wszystkim do diagnozowania – jej użycie świetnie obnaża nieprawidłowości w jamie ustnej, na przykład próchnicę, ubytki kostne czy zęby nadliczbowe. Jest to jedna z najczęściej używanych w stomatologii metod diagnostycznych. Stomatolog, który zdecyduje, aby tomografia została wykonana, w efekcie uzyskuje bardzo szczegółowy obraz, dzięki któremu łatwo jest opracować skuteczną drogę do osiągnięcia zadowalających wyników u pacjenta.
Tomografia jest wykonywana przy użyciu nowoczesnych aparatów. Ulepszanie algorytmów sprawia, że tomografia staje się coraz bardziej dokładna. Aby tomografia powiodła się, należy ściągnąć wszelkie możliwe metalowe elementy – te, których nie da się usunąć (np. plomby amalgamatowe), są korygowane w obrazie z użyciem wcześniej wspomnianych algorytmów.
Kiedy wskazane jest wykonanie tomografii komputerowej?
Tomografia komputerowa odnajduje swoje zastosowanie między innymi w implantologii, przy leczeniu implantologicznym. Przed zastosowaniem implantów zębowych konieczne jest, aby lekarz dentysta wejherowo miał świadomość twardości i gęstości kości. Tomografia umożliwia określenie jakości tkanki kostnej – dobrany implant dużo lepiej odpowiada na potrzeby pacjenta.
Endodoncja to kolejny dział stomatologii, w którym świetnie sprawdza się tomografia komputerowa. Tomografia pozwala uzyskać obraz, który ujawnia między innymi dodatkowe kanały, które są umiejscowione w korzeniu zęba.
Tomografia ujawnia zęby zatrzymane, nadliczowe, próchnicę, zmiany wskazujące na nowotwór, a także inne procesy patologiczne, które oddziałują na tkankę kostną. Tomografia pozwala także wykryć ubytki kostne, torbiele i różne choroby stawu skroniowo-żuchwowego.
Ze względu na użycie promieni rentgenowskich, tomografia jest niezalecana dla kobiet w ciąży. Pacjent, u którego stosowana jest tomografia, jest odpowiednio zabezpieczany przed promieniami, mimo wszystko przed tomografią warto jest ocenić potencjalne ryzyko i zyski.