Wyciągi ortodontyczne – po co?
Umiejscowione wewnątrz ust wyciągi ortodontyczne, zwane inaczej gumkami ortodontycznymi, które mocowane są pomiędzy dolnym a górnym aparatem, to relatywnie często spotykany widok u pacjentów ortodoncji. Wyciągi ortodontyczne po co je zakładać w nazębnym aparacie korekcyjnym i czy często trzeba je wymieniać? Co jest efektem stosowania gumek ortodontycznych?
Wyciągi ortodontyczne – co to jest?
Ruchomy i stały aparat ortodontyczny, to najczęściej stosowany sposób wspomagający korektę wady zgryzu. Do dyspozycji lekarzy ortodontów są także dodatkowe narzędzia, które są w stanie działać korekcyjnie i przebudowywać zgryz. Do najbardziej popularnych należą wyciągi ortodontyczne.Czym są wyciągi ortodontyczne? W najprostszym ujęciu są to specjalistyczne gumki, które mocuje się na aparat stały poprzez zaczepienie ich o haczyki między dolnym a górnym aparatem.
Wyciągi alternatywnie określane są gumami ortodontycznymi, gdyż wizualnie są podobne do popularnych gumek recepturek. Jedynie co je różni to tylko rozmiar. Korekcyjne gumki wewnątrzustne wykonane są z lateksu i mogą występować w różnych kolorach, być mniej lub bardziej rozciągliwe i mięć różną siłę oddziaływania na zgryz. Ortodonta decyduje o tym, czy wyciągi są konieczne i to według jego zaleceń powinien postępować pacjent, który chce pozbyć się wadliwego zgryzu.
Wyciągi w aparacie – jaką pełnią funkcję?
Wyciągi ortodontyczne nie należą do najbardziej estetycznych i wygodnych części aparatu korekcyjnego, ale aby zrozumieć sens ich mocowania należy wziąć pod uwagę na jakiej zasadzie funkcjonuje aparat ortodontyczny. Siła, która jest wyzwalana przez aparat nazębny powoduje prawidłowe ustawienie zębów w łuku. Samo wyprostowanie zębów nie oznacza jednak prostego zgryzu. W poprawnie ustawionym zgryzie górna szczęka musi nachodzić na dolną szczękę. To właśnie wyciągi ortodontyczne ustawiają poprawnie łuki zębowe, a dzięki ich działaniu pacjent ma gwarancję, że korekta zakończy się powodzeniem, a krzywy zgryz przestanie przeszkadzać w jedzeniu lub oddychaniu.
Dodatkowo wyciągi ortodontyczne są niezbędne w przypadku tzw. stłoczenia zębów. W przypadku tego typu nieprawidłowości dzięki wyciągom ortodonta może ustawić pojedyncze zęby we właściwym miejscu łuku.
Jak często zmieniać wyciągi ortodontyczne?
Wewnątrzustne wyciągi ortodontyczne czasami nosi się przez cały okres noszenia aparatu, czyli w zależności od tempa korekty od roku do nawet 2 lat. Częściej jednak zdarza się, że stosuje się wyłącznie na początkowym etapie leczenia.
Z uwagi na to z jakiego materiału wykonane są wyciągi ortodontyczne, wraz z czasem użytkowania tracą pierwotną elastyczność. Następstwem tego jest konieczność regularnej wymiany gumek na nowe. Ortodonci zalecają, aby zmieniać je mniej więcej, co 3-4 godziny, po posiłku i dokładnym wyszczotkowaniu zębów. Tylko systematyczna wymiana wyciągów daje gwarancję, że noszenie aparatu przyniesie założony skutek. Gumki ortodontyczne są do kupienia w aptece, lub można zamówić je w sklepie internetowym oferującym szeroką gamę produktów do higieny jamy ustnej.