Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Profilaktyka stomatologiczna

2 lutego 2022

Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Tradycyjne szczoteczki do zębów są coraz chętniej zastępowane przez ich elektryczne odpowiedniki. Dzieje się tak, ponieważ czyszczenie zębów przy pomocy elektrycznej szczoteczki jest wygodniejsze i zdecydowanie bardziej wydajne oraz przede wszystkim bezpieczniejsze. Jednak, aby uzyskać pożądany efekt, warto wiedzieć jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną.

W jaki sposób szczoteczka elektryczna czyści zęby?

Chcąc wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, warto przyjrzeć się bliżej zasadom jej działania. Zatem praca szczoteczki elektrycznej polega na wykonaniu od kilku tysięcy do nawet 30-40 tysięcy ruchów rotacyjnych okrągłej główki na minutę. Tego typu szczoteczki zasilane są specjalnymi akumulatorkami, które można łatwo naładować w domowych warunkach.

Dzięki swojej wydajności szczoteczki elektryczne czyszczą zęby dużo dokładniej niż szczoteczki manualne. Ponadto bez problemu docierają do trudno dostępnych miejsc, a także sprawnie usuwają resztki pożywienia oraz osad nazębny. Co warte podkreślenia, codzienne stosowanie szczoteczki elektrycznej wymaga dużo mniej wysiłku niż stosowanie tradycyjnej szczoteczki manualnej. Wbrew pozorom szczoteczki elektryczne nie są też dużo cięższe od zwykłych szczoteczek, dlatego ich stosowanie jest w pełni bezpieczne i komfortowe.

Ile czasu myć zęby szczoteczką elektryczną?

Zastanawiając się, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na czas, przez jaki będziemy wykonywać tę czynność. Choć szczoteczki elektryczne działają szybko i są wydajne, to jednak, aby dobrze wyczyścić zęby, powinniśmy szczotkować je nieprzerwanie przez co najmniej 2 minuty. Po każdym myciu warto też upewnić się, czy wszystkie zęby oraz przestrzenie między zębowe zostały dokładnie wyczyszczone, nie zawsze bowiem 2 minuty mogą być wystarczające na wykonanie tego typu zabiegu. Wówczas należy indywidualnie określić optymalny czas na umycie całej jamy ustnej daną szczoteczką.

Jak często myć zęby szczoteczką elektryczną?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna, aby utrzymać zęby w dobrej kondycji. Dlatego korzystając z dobrodziejstw elektrycznej szczoteczki do zębów, powinniśmy tak samo często je myć, jak w przypadku używania tradycyjnej szczoteczki. Zatem szczoteczką elektryczną należy czyścić zęby co najmniej dwa razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem. Warto też regularnie odświeżać zęby po każdym posiłku, szczególnie takim, który może spowodować tworzenie się osadu na zębach lub pozostawiać po sobie resztki w przestrzeniach międzyzębowych.

Jak szczotkować zęby szczoteczką elektryczną?

Szczotkowanie zębów z pozoru może się wydawać czynnością prostą i niewymagającą znajomości odpowiednich technik. Jednak w praktyce warto wiedzieć, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, aby uzyskać możliwie najlepsze efekty. Pierwszym krokiem powinno być umieszczenie niewielkiej ilości pasty na główce szczoteczki oraz ustawienie jej pod kątem 45 stopni. Następnie należy włączyć szczoteczkę elektryczną i przytrzymać ją chwilę nad powierzchnią każdego zęba, na tyle długo, aby dokładnie go oczyścić. Przy czym należy pamiętać, aby nie dociskać szczoteczki zbyt mocno do zęba, szczególnie gdy dana szczoteczka nie posiada wbudowanego czujnika nacisku. Jest to ważne, ponieważ zbyt mocne przyłożenie szczoteczki elektrycznej może spowodować uszkodzenie szkliwa lub nawet podrażnić delikatną powierzchnię dziąseł.

Szczoteczka elektryczna jak czyścić?

Podczas codziennego użytkowania szczoteczki elektrycznej ważne jest nie tylko jej prawidłowe użycie, ale również i odpowiednie oczyszczenie. Dlatego trzeba pamiętać, aby po każdym myciu zębów dokładnie spłukać główkę szczoteczki elektrycznej ciepłą lub letnią wodą, a następnie tak umytą szczoteczkę, należy zostawić w suchym miejscu, aż do pełnego wyschnięcia. Po skończonej higienie jamy ustnej nie zapominajmy także o odłożeniu szczoteczki elektrycznej na bazę ładującą, ponieważ to ważne, aby regularnie ładować szczoteczkę, by była zawsze w gotowości, gdy będziemy jej potrzebować. Warto o tym pamiętać, ponieważ całkowicie rozładowana szczoteczka może ładować się nawet do kilku godzin, zanim jej ponowne włączenie będzie możliwe.

Zalety mycia zębów szczoteczką elektryczną

Regularne stosowanie elektrycznej szczoteczki do zębów posiada wiele zalet. Użytkownicy przede wszystkim doceniają szybkość mycia zębów, która jest nieporównywalnie większa niż w przypadku manualnego czyszczenia. Kolejny aspektem zasługującym na uwagę, jest dokładność, z jaką szczoteczka elektryczna czyści zęby.

Taka precyzja jest bowiem niemożliwa do uzyskania przy pomocy zwykłych szczoteczek. Tym bardziej że szczoteczka elektryczna dzięki swoim unikalnym rotacyjnym i niezwykle szybkim ruchom potrafi sprawie usuwać wszelkie zanieczyszczenia z nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Ponadto osoby mające problemy z częstym tworzeniem się osadu na zębach, chętniej stosują szczoteczki elektryczne, gdyż te urządzenia znacznie minimalizują ryzyko pojawienia się trudnego do usunięcia kamienia na zębach.

Ważnym atutem szczoteczek elektrycznych jest także wygoda ich użytkowania oraz zaawansowanie technologiczne. Dlatego szczególnie warte polecenia są szczoteczki elektryczne z wbudowanym czujnikiem nacisku, dzięki którym mycie zębów jest zdecydowanie efektywniejsze i bezpieczniejsze. Przed zakupem szczoteczki elektrycznej dobrze jest też starannie dobrać twardość włosia do indywidualnej wrażliwości, a wkłady do szczoteczek elektrycznych należy wymieniać co 3-4 miesiące lub wcześniej, jeśli będą wyraźnie zużyte.

Zatem wiedząc, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, powinniśmy szybko i bez większego wysiłku uzyskać piękny i śnieżnobiały uśmiech. Pamiętajmy też, że poprawne mycie zębów jest bardzo ważne i nie należy bagatelizować tego zagadnienia. Ponieważ złe nawyki mogą doprowadzić do poważnych problemów ze szkliwem lub dziąsłami. Na szczęście nowe technologie zastosowane w elektrycznych szczoteczkach do zębów znacznie ułatwiają poprawne ich stosowanie przy minimalnym wysiłku ze strony użytkownika.

Powiązane posty
Jak działa fluor na zęby?
Dlaczego powstają afty?
Co ile trzeba chodzić do dentysty?