Klej do mocowania protez zębowych

Protetyka

20 kwietnia 2022

Klej do mocowania protez zębowych

Proteza zębowa to potocznie mówiąc zastępcze zęby osoby, która z jakiegoś powodu straciła swoje naturalne. W delikatny sposób wypełnia ona przestrzeń pomiędzy kośćmi szczęki a błoną śluzową policzka. W zależności od danej sytuacji i stanu uzębienia pacjenta proteza może być całkowita (zastępuje wszystkie zęby w szczęce), bądź częściowa – stanowi wtedy uzupełnienie jedynie fragmentu uzębienia. By proteza dobrze trzymała się szczęki, do jej zainstalowania konieczny jest klej do mocowania protez zębowych. Jak wybrać najbardziej odpowiedni? Jak go używać w prawidłowy sposób oraz usunąć, gdy przestanie być potrzebny? Sprawdź już teraz!

Jaki klej do protez wybrać?

Na rynku istnieje bardzo wiele rodzajów klejów do mocowania protez zębowych. Jak wybrać ten najlepszy?
Każdy, kto musi nosić na co dzień protezę zębową, wie, iż odpowiedni klej jest gwarantem komfortowego funkcjonowania. Źle dopasowana proteza może powodować stany zapalne, a nawet mikrourazy w błonie śluzowej jamy ustnej. Lekarze stomatolodzy dbają o to, by tzw. trzecie zęby jak najściślej przylegały do szczęki. W niekontrolowanym przesuwaniu się zębów pomoże dobrze dobrany klej. Istnieje kilka rodzajów tego produktu. To, który z nich wybierzemy, zależy jedynie od naszych preferencji i wygody użytkowania.

Pierwszy rodzaj kleju do mocowania protez zębowych ma postać proszku. Należy go zaaplikować na protezę już po włożeniu jej do jamy ustnej. Z pomocą produkowanej przez nas śliny proszek napęcznieje i stanie się klejem.
Innym rodzajem kleju do mocowania protez zębowych jest produkt w formie kremu bądź żelu. Ich działanie jest niezwykle podobne do tego w proszku.

Istnieje także klej w postaci specjalnych pasków adhezyjnych do protez. Są one samoprzylepne, a przez to bardzo łatwe w montażu. Jeśli klejenie protezy sprawia nam pewne trudności, warto zastanowić się nad zakupem takich właśnie pasków i zapytać o nie swojego lekarza stomatologa bądź farmaceutę.
Wszystkie kleje są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu, naturalne (wykonane najczęściej ze skrobi bądź naturalnej gumy karaya). To, jaki klej do mocowania protez zębowych wybierzemy, zależy jedynie od naszych preferencji oraz wygody w użytkowaniu. Dobrej jakości produkt może utrzymać w ryzach „trzecie zęby” nawet przez dwanaście godzin.

Klej do protezy zębowej – jak używać?

Jak już zostało wspomniane, jeśli wybierze się klej do mocowania protez zębowych dobrej jakości, będzie on całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Jest to niezwykle istotne, gdyż w ciągu dnia drobinki kleju dostają się do przewodu pokarmowego, nie może on więc zawierać żadnych szkodliwych substancji.

Jak dokładnie używać kleju do protez? Niezależnie od tego, jaką formę produktu wybierzemy (czy będzie to proszek, krem czy żel) należy przestrzegać kilku zasad. Należy nakładać go zawsze w ilości podawanej przez producenta na oczyszczoną, dośluzówkową część protezy. Powinna ona być całkowicie sucha bądź delikatnie wilgotna. Następnym krokiem jest włożenie protezy do jamy ustnej i mocne jej przyciśnięcie, a później także przegryzienie zębami po przeciwnej stronie. Ważne jest, by po aplikacji kleju dokładnie i szczelnie zamknąć tubkę z klejem. Zapobiegnie to jego wysychaniu i twardnieniu. Tak wklejoną szczękę można używać aż do 12 godzin. Później należy zdjąć protezę i dokładnie ją oczyścić. Można to zrobić, wkładając ją na trzy minuty do szklanki z wodą oraz specjalnym środkiem czyszczącym (np. w postaci rozpuszczalnej tabletki). Następnie trzeba ją wyjąć, dokładnie osuszyć i schować do szczelnie zamykanego pojemnika. W ten sposób zapobiegniemy namnażaniu się szkodliwych bakterii na powierzchni protezy zębowej.

Protezę zębową należy czyścić każdego dnia, po jej ściągnięciu. Nie wolno trzymać jej w wodzie ani innym płynie. Nie można też zapominać o odpowiedniej higienie jamy ustnej. Nawet jeśli pozbawiona jest ona jakichkolwiek naturalnych zębów, należy regularnie ją przemywać i płukać odpowiednim płynem. Na rynku znajdują się też specjalne pasty do czyszczenia protez zębowych, które pomogą pozbyć się pozostałości jedzenia bez zdejmowania sztucznej szczęki. Jest to świetne rozwiązanie do stosowania nawet po każdym posiłku, gdyż resztki pokarmu mogą być bardzo uciążliwe dla pacjenta.

Klej do protez – kiedy i jak go usunąć?

Zdejmowanie protezy oraz usuwanie kleju do mocowania protez zębowych jest niezwykle ważną czynnością. Powinno się to robić raz dziennie na kilka godzin (oczywiście, jeśli tylko jest to możliwe) oraz na całą noc. Niezdejmowane regularnie protezy mogą prowadzić do wielu dolegliwości i chorób. Powoduje to gromadzenie się bakterii w jamie ustnej. Może też skutkować otarciami, aftami, oraz stanami zapalnymi szczęki i dziąseł. Zbyt długo noszona sztuczna szczęka prowadzi też do posiadania nieprzyjemnego zapachu z ust oraz poczucia dyskomfortu.

Tym bardziej ważne jest częste ściąganie protezy. Jak tego dokonać?
Usuwanie protezy jest banalnie prostą czynnością. Najważniejsze jest, by pozbyć się kleju do mocowania protez. W tym celu należy nabrać trochę ciepłej wody w usta i potrzymać ją przez chwilę. Nawet najlepszej jakości klej powinien puścić. Następnie trzeba wypluć płyn. Proteza powinna swobodnie poruszać się w szczęce. Kolejnym, banalnie prostym zajęciem będzie więc ściągnięcie protezy. Następnie, niezwykle ważnym krokiem, którego nie wolno nigdy pomijać, będzie usunięcie dziąseł resztek kleju. Można to zrobić, przemywając je delikatnie wacikiem kosmetycznym nasączonym ciepłą wodą bądź jadalnym olejem. Na koniec warto zastosować używane na co dzień środki do higieny jamy ustnej jak choćby płyn do jej płukania.
Jak widać, ściąganie protez zębowych jest niezwykle proste, ale też konieczne do prawidłowego funkcjonowania.

Jak widać, używanie protezy zębowej nie jest wcale skomplikowaną czynnością. Oczywiście, na samym początku może ona sprawiać pewne trudności, jednak każdy szybko nabierze wprawy w zakładaniu i zdejmowaniu szczęki. Ważne jest, by zainwestować w dobrej jakości klej o formie, która najbardziej będzie nam odpowiadać, a odpowiednia higiena protezy nie będzie żadnym problemem, a noszenie jej będzie komfortowe i niewidoczne dla osób trzecich.

Powiązane posty
Proteza nylonowa czy acetalowa? Pomagamy w wyborze!
Korony zębowe – ratunek estetyczny dla naszej jamy ustnej
Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?