Korony protetyczne – wskazania i rodzaje

Protetyka

19 kwietnia 2019

Korony protetyczne – wskazania i rodzaje

Korony protetyczne stanowią uzupełnienie dla zęba, który z różnych powodów uległ zniszczeniu. Korony na zęby znajdują zastosowanie także u pacjentów, którzy decydują się na zamaskowanie przebarwień lub niekorzystnego kształtu naturalnych zębów. Ich założenie nie wiąże się z odbyciem serii bolesnych zabiegów – cały proces jest komfortowy dla pacjenta.

Istnieją różne rodzaje koron na zęby, na które pacjenci mogą się zdecydować. Dowiedz się, czym są korony na zęby i kiedy warto jest je zastosować.

Czym są korony na zęby?

Korony na zęby mają formę nakładki, którą umieszcza się na oszlifowanym zębie. Użycie korony protetycznej wiąże się z odbudowaniem zęba i przywróceniem jego funkcji. W zależności od użytego rodzaju korony, pacjent może liczyć również na znaczącą poprawę walorów estetycznych.

Korony na zęby sprawdzają się u pacjentów, którzy, ze względu na próchnicę lub uszkodzenie mechaniczne, utracili część zęba. Korony protetyczne pozwalają odbudować ząb, bez konieczności całkowitej zamiany go na implant.

Rodzaje koron protetycznych

Każda korona na zęby posiada w składzie materiał, który różnicuje ceny poszczególnych koron. Wyróżnia się korony tymczasowe i ostateczne. Tymczasowe korony na zęby nie wykazują dużej wytrzymałości, natomiast stanowią świetne zabezpieczenie dla zębów na czas umieszczenia koron ostatecznych. Korony ostateczne są tymi, które pacjent będzie używać przez następne lata od zamocowania.

Korony ochronne są wykonywane z akrylu. Korony na zęby wykonane z akrylu sprawdzają się wyłącznie w leczeniu – używanie ich na co dzień mogłoby wiązać się z szybkim złamaniem, z racji charakterystyki materiału, z którego jest wykonana.

Korony ostateczne wykonuje się na przykład z porcelany lub metalu. Korony pełnoceramiczne pasują do zębów przednich, gdyż posiadają kolor bardzo zbliżony do zębów naturalnych. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością – ich odpowiednia pielęgnacja gwarantuje pacjentowi długowieczność.

Metalowe korony na zęby składają się z metalu – tytanu, stali lub stopu złota i srebra – a także z warstwy porcelany. Wadą metalowej korony jest prześwitywanie metalu spod warstwy porcelany – szczególnie w okolicy szyjki zęba.

Wskazania do założenia koron protetycznych

Korony protetyczne sprawdzą się u pacjentów, którzy borykają się z problemem zębów tetracyklinowych. Korony przydają się również, gdy zęby są starte, posiadają niedorozwój szkliwa lub są ciemne po zabiegach endodontycznych. Korony przywracają funkcję zęba, dlatego warto jest rozważyć korony protetyczne jako opcję.

Powiązane posty
Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?
Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?
Jak czyścić mosty zębowe? Odpowiadamy!