Jak zlikwidować diastemę?

Ortodoncja

29 grudnia 2021

Jak zlikwidować diastemę?

Jak zlikwidować diastemę? Wiele osób zastanawia się jak zlikwidować diastemę oraz jakie są metody jej leczenia. Diastema, czyli inaczej przerwa między zębami jest spotykana u sporej liczby osób. Niektórzy uznają taką przerwę za coś, co nie sprawia im większego problemu, inni zaś chcą pozbyć się nieestetycznej szpary.

W jaki sposób można zlikwidować diastemę?

Tylko wybierając się do stomatologa, dowiemy się jak zlikwidować diastemę powstałą pomiędzy zębami, jednak najpierw możemy przeczytać o wszystkich dostępnych metodach. Istnieją cztery rodzaje diastemy: zbieżna, równoległa, rzekoma oraz prawdziwa. Aby pozbyć się diastemy prawdziwej, zostaje podcięte wędzidełko i może okazać się, że trzeba będzie nosić aparat ortodontyczny.

W przypadku diastemy równoległej wszystko zależy od wielkości przerwy między zębami oraz wieku osoby, która chce ją zmniejszyć. Zazwyczaj zamykana jest tylko ta szpara, która ma powyżej 2 mm. Diastema zbieżna wymaga leczenia aparatem ortodontycznym stałym, natomiast rozbieżną aparatem ruchomym. Niestety aparaty ruchome są zazwyczaj przeznaczone dla dzieci, które nie posiadają jeszcze wszystkich stałych zębów.

Diastema rzekoma jest skutkiem braku zębów, dlatego, jeśli chcemy zmniejszyć przerwę, należy najpierw puste miejsca w dziąśle zastąpić implantami. Czasami zdarza się tak, że posiadamy za dużą liczbę zębów, wtedy koniecznie jest wykonanie ekstrakcji oraz zsunięcie jedynek płytą akrylową ze specjalną śrubą albo sprężynami międzyzębowymi czy aparatem stałym. Takie działanie jest stosowane w przypadku diastemy rozbieżnej lub równoległej.

Warto wiedzieć, że najlepszym sposobem na pozbycie się szpary między zębami jest noszenie aparatu stałego przynajmniej rok. Osobom, którym zależy na czasie, proponuje się zamknięcie przerwy za pomocą licówek, jednak taki zabieg jest bardzo kosztowny. Oprócz licówek możemy również zdecydować się na bonding, inaczej mówiąc na zamaskowanie szpary kompozytem.

Skąd się bierze diastema?

Wyróżniamy następujące rodzaje diastemy:
Diastema rzekoma – wywołana jest barkiem bocznych siekaczy lub ich zmniejszonym rozmiarem. Czasami diasteme rzekomą powoduje hiperdoncja, czyli nadliczbowa ilość zębów.
Diastema prawdziwa – tworzy się wtedy gdy doszło do przerostu lub zbyt niskiego przyczepu wędzidełka znajdującego się na górnej wardze.
Diastema fizjologiczna – pojawia się w okresie wyrzynania zębów siecznych stałych. Przerwa pojawia się już pomiędzy 7. a 9. rokiem życia.

Kuracja diastemy

Wybierając się do stomatologa pamiętajmy, że to właśnie on dobierze nam odpowiednią metodę usunięcia diastemy, ponieważ wiele osób sądzi, że można ją wyleczyć tylko za pomocą aparatu ortodontycznego. Podczas wizyty u stomatologa zostanie przeprowadzony z pacjentem wywiad oraz zostanie ustalony zakres leczenia. Jak wspomniane zostało wcześniej, diasteme można leczyć przy pomocy:

– aparatu ortodoncyjnego stałego – w przypadku gdy przerwa między zębami jest spora. Leczenie tą metodą potrwa około roku, po którym będziemy musieli podjąć leczenie retencyjne, aby nie doszło do cofnięcia się zmian
– licówek – stomatolog przykleja do czystego szkliwa płytki porcelanowe o grubości 5 mm. Warto jest podczas wyboru tej metody pomyśleć również o wybielaniu zębów, ponieważ doklejana licówka może się nieznacznie różnić od naszego zęba
– kompozytów – ta metoda polega na zamknięciu szpary, przy użyciu światłoutwardzalnych kompozytów, które są stosowane w przypadku plombowania zęba. Cały zabieg trwa bardzo krótko, a plomba starcza na długie lata.

Powiązane posty
Jaka jest cena aparatu ortodontycznego?
Wyciągi ortodontyczne – po co?
Zapalenie zatoki szczękowej – objawy