Ile się nosi aparat na zęby? Okres noszenia aparatu ortodontycznego

Bez kategorii

24 września 2019

Ile się nosi aparat na zęby? Okres noszenia aparatu ortodontycznego

Aparat ortodontyczny to świetna forma leczenia wad zgryzu. Niestety, kiedy dowiesz się, ile nosi się aparat na zęby, to twój entuzjazm początkowo może opaść. Niemniej jednak, daj sobie chwilę na zrozumienie, że ten czas jest absolutnie niezbędny, aby uzyskać rewelacyjne efekty leczenia. Pytanie o to, ile trwa noszenie aparatu ortodontycznego, jest absolutnie niezbędne przy tego rodzaju leczeniu. W końcu, aparat ortodontyczny towarzyszy pacjentowi na co dzień.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak długo nosi się aparat stały, to ten artykuł jest dla ciebie. W tym artykule skupiamy się właśnie na kwestii, jak długo nosi się aparat stały, a także co się nosi po aparacie ortodontycznym. Jest to nieunikniony element leczenia ortodontycznego, gdyż aby utrwalić efekty uzyskany podczas leczenia, konieczne jest noszenie dodatkowych elementów po leczeniu.

Ile trwa noszenie aparatu ortodontycznego?

Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem ortodontycznym, powinieneś wiedzieć, ile nosi się aparat na zęby. Po podjęciu leczenia będzie to twój nieodłączny towarzysz, dlatego warto wiedzieć, ile czasu zajmie ci wasza wspólna współpraca. Dodatkowo, posiadanie aparatu wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, dlatego tym bardziej konieczne jest dowiedzenie się, jak długo będziesz musiał go nosić.

Czas leczenia ortodontycznego różni się, w zależności od pewnych czynników. Pierwszym czynnikiem jest wada zgryzu, a konkretnie jej rodzaj. Jeśli wada nie jest skomplikowana, to czas noszenia aparatu na pewno będzie dużo krótszy. Podobnie na czas trwania leczenia ma wpływ to, czy konieczne jest aby ortodonta współpracował z innymi lekarzami. Jeśli tak, to całkowity czas leczenia może się przesunąć, a co za tym idzie, odpowiedź na pytanie „ile nosi się aparat na zęby” nie będzie bardzo satysfakcjonująca dla pacjenta.

Na to, ile nosi się aparat na zęby ma wpływ także rodzaj wybranego aparatu, a także wiek pacjenta. Niemniej jednak, przyjmuje się, że minimalny czas leczenia ortodontycznego niezależnie od przypadku, to minimum pełny rok. Niektórzy pacjenci muszą liczyć się z koniecznością leczenia nawet przez kilka lat.

Co się nosi po aparacie ortodontycznym?

Po uzyskaniu wiedzy tego, ile nosi się aparat na zęby, powinieneś dowiedzieć się, co sie nosi po aparacie ortodontycznym. Kwestia tego, ile nosi się aparat na zęby, to jedna sprawa – pozostaje jeszcze temat tego, co należy nosić po leczeniu ortodontycznym, aby utrwalić efekt. Proces ten nazywa się retencją. To także etap leczenia ortodontycznego. 

Aparaty retencyjne różnią się – można zdecydować się na wariant ruchomy, wyciągany, a także na wariant stały. Aparat ruchomy (wyciągany) dla wielu pacjentów na pewno będzie wygodniejszy, gdyż jego noszeni odbywa się tylko w wyznaczonym przez ortodontę czasie. Dzięki niemu, higiena całej jamy ustnej jest zdecydowanie łatwiejsza. Aparat retencyjny nosi się nawet przez kilka lat, a być może nawet przez całe życie. Niemniej jednak, jest to konieczny element, aby wada nie wróciła.

Powiązane posty
Zapobieganie próchnicy zębów
Co wróżka zębuszka robi z zębami – czyli dziś mniej poważnie o dzieciach i ich ząbkach
Czy po rzuceniu palenia bieleją zęby? Sprawdźmy dostępne informacje!