Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?

Protetyka

6 sierpnia 2019

Protetyka jest poddziedziną stomatologii zajmującą się przywracaniem części funkcjonalności układu stomatognatycznego. Za sprawą protetyki pacjent jest w stanie przywrócić funkcjonalność jamy ustnej taką jak żucie, jest także w stanie zredukować zanik kości spowodowany brakiem zębów i nie tylko. 

Obecnie istnieje wiele rozwiązań protetycznych, które wybiera się w zależności od potrzeb pacjenta. Często stosowane rozwiązanie to protezy zębowe, obecnie jedne z najlepszych rozwiązań protetycznych. Dowiedz się, czym są protezy zębowe i które protezy zębowe warto jest wybrać w celu leczenia protetycznego.

Rodzaje i zalety protez ruchomych

Protezy ruchome posiadają wiele rodzajów, które warto jest poznać. Przede wszystkim, protezy ruchome częściowe to rodzaj protez, który sprawdza się, gdy pacjent ma częściowe braki w uzębieniu. Oznacza to, że gdy pacjent utraci kilka zębów, będzie mógł zastosować protezę ruchomą częściową. 

Protezy ruchome częściowe dzieli się na szkieletowe i nakładowe. Protezy szkieletowe częściowe wykorzystują naturalne zęby pacjenta, celem uzyskania odpowiedniej stabilności. Zaletą tego rozwiązania jest znikoma ruchliwość protezy, co niweluje najpoważniejszą wadę protez osiadających. Łatwo jest je czyścić, co przekłada się na mniejsze ryzyko powstawania chorób.

Protezy szkieletowe nakładowe to rodzaj protez, który wykorzystuje do mocowania korzenie zębów. Stosuje się je w przypadku, gdy ząb jest na tyle zniszczony, że nie da się go wykorzystać jako filaru dla protezy, jednak jego korzeń jest całkowicie zdrowy. To rzadko spotykane rozwiązanie, jednak skuteczne, dlatego w przypadku, gdy doszło do sporych ubytków w zębach, warto jest je rozważyć.

Rodzaje i zalety protez stałych

Proteza stała, na przykład proteza na implantach, posiada wiele zalet. Przede wszystkim, za sprawą zamocowania ich na stałe, niweluje się problem jakiekolwiek poruszania w jamie ustnej. Oznacza to, że wykorzystanie rozwiązania, jakim jest proteza stała, niweluje ryzyko przypadkowego wypadnięcia jej z jamy ustnej. Kryje się za tym sporo zalet – między innymi to, że bez strachu przed wypadnięciem protezy będziemy mogli śmiać się, jeść ulubione posiłki.

Proteza stała to także gwarancja, że będzie się ją dobrze użytkować przez cały dzień. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że ten rodzaj protez nie wymaga wyciągania z jamy ustnej, co niweluje ryzyko powstawania jakichkolwiek podrażnień podczas używania jej i nie tylko.

Higiena protez stomatologicznych

Proteza każdego rodzaju wymaga odpowiedniej higieny. Faktem jest, ze nie są one podatne na działanie bakterii próchnicowych, jednak mogą się na nich pojawić różne inne grzyby i bakterie, powodujące skomplikowane choroby. Każdy typ protez wymaga odpowiedniej higieny – w tym celu stosuje się specjalne płyny i pasty antybakteryjne, których używa się wraz z ciepłą wodą. W każdym razie, do higieny protez nie wykorzystuje się tradycyjnych past do zębów, bo zawierają one substancje ścierne, prowadzące do powstawania uszkodzeń. 

Powiązane posty
Korony protetyczne – wskazania i rodzaje
Proteza nylonowa czy acetalowa? Pomagamy w wyborze!
Jak zbudowany jest most zębowy?