Protezy zębów ruchome

Bez kategorii

9 sierpnia 2019

Protezy ruchome to rodzaj rozwiązania protetycznego, który wyróżnia się faktem, że można go w każdej chwili wyciągnąć z jamy ustnej. Proteza ruchoma jest pod tym względem bardzo wygodna, gdyż jej wyciąganie z jamy ustnej umożliwia łatwe oczyszczanie jamy ustnej, a także jej samej. Protezy ruchome są powszechnie stosowanym rozwiązaniem protetycznym – przede wszystkim przez pacjentów, którzy chcą niskim kosztem zrekonstruować całkowite braki w uzębieniu. Proteza ruchoma może być jednak zastosowana także w przypadku częściowego ubytku.

Aby dowiedzieć się, czym są protezy ruchome, rekomendujemy przeczytanie tego artykułu. W trakcie lektury dowiesz się, czym jest proteza ruchoma, a także czy protezy są na co dzień wygodnym rozwiązaniem protetycznym.

Protezy ruchome częściowe

Zastosowanie protezy ruchomej częściowej ma sens wtedy, gdy u pacjenta dochodzi do częściowej straty w uzębieniu. Obejmuje to każdy rodzaj zębów –  każde miejsce, w którym wystąpił ubytek. Do wykorzystania protezy ruchomej częściowej potrzebne są naturalne zęby, gdyż to na nich będzie opierać się proteza. Mimo, że jest to ruchoma proteza, to jej wykorzystanie w ten sposób gwarantuje większą stabilność w momencie, gdy pacjent jej używa.

Proteza nakładowa ma specjalne zaczepy, umożliwiające zamocowanie jej także na korzeniach. Zdarza się, że zęba nie da się wykorzystać do mocowania, gdyż jest on zbyt zniszczony – wówczas takie rozwiązanie jest uzasadnione. Stabilizacja w ten sposób jest bardzo komfortowa na co dzień.

Protezy ruchome całkowite

Protezy całkowite obejmują całkowity obszar linii, dolny i także górny. Proteza całkowita jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, gdyż za sprawą jednego rozwiązania jesteśmy w stanie rozwiązać kompleksowo problem braku uzębienia. Proteza całkowita jest wykonana w dużej mierze z akrylu, a w niektórych przypadkach pacjent jest w stanie uzyskać finansowanie na nią w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Taka proteza początkowo jest odbierana przez organizm pacjenta jako ciało obce, co niestety będzie doskwierać przez pewien czas – najprawdopodobniej nie dłużej, niż pół roku zajmie proces przyzwyczajania się.

Higiena protezy zębów

Proteza zębów musi być odpowiednio oczyszczana i pielęgnowana, by pacjent mógł cieszyć się nią jak najdłużej. Proteza, częściowa czy też całkowita, musi być oczyszczana z pomocą pasty antybakteryjnej, przy użyciu ciepłej wody. Do czyszczenia protez nie wykorzystuje się past do zębów, gdyż mogą one ścierać jej powierzchnię.

Powiązane posty
Próchnica zębów – leczenie i profilaktyka
Zapobieganie próchnicy zębów
Co oznacza żółty nalot na języku? Czy to coś groźnego?